Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Vahiy Nedir? ve Vahyin Gönderiliş amacı nedir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslami Sorular » Vahiy Nedir? ve Vahyin Gönderiliş amacı nedir?
Vahiy Nedir? ve Vahyin Gönderiliş amacı nedir?

Vahiy nedir? sorumuzun cevabını öncelikle vereceğiz ve sonrasında Vahyin gönderiliş yada geliş amacı nedir? konulu sorumuza cevap bulacağız. Vahiy bildirmek olarak anlaşılması en kolay biçimdir. Allah tarafından seçilmiş olan kişiler ( Peygamberlere) doğrudan yada Melekleri ( Cebrail ) aracılığı ile bildirmesidir. Bildirilen şey ise insanlar için öğütler, nasihatler, iyilikler, yasaklar ve en önemlisi Allah’ın emirleri olarak algılanmalıdır.

Vahiy insanlar için aslında bir nimettir. Çünkü kullarının yaşamlarında ki sınırları belirlemesi, faydalı ve zararlı olan noktaları bildirmesi açısından geçekten büyük bir nimettir.

Vahyin Gönderiliş amacı ne olabilir?

Allah vahiy göndermekle insanlara büyük bir lütuf, yardım, iyilik ve destek sağlamıştır. Allah’u Alem, insana bilme, düşünme gibi yetenekler vererek varlıkların en şereflisi olarak, en mükemmeli olarak yaratmıştır. Bunun karşılığı olarak da insandan kendisinin halifesi olmasını istemiştir. Allah’ın insanlara yüklemiş olduğu yükü taşıyabilmesi ve altından kalka bilmesi için yine Allah’ın nuruna ve ışığına ihtiyaç duymaktadır.

Vahyin insanlar için öğretici ve eğitici olduğunu söylemek en doğru yaklaşım olacaktır. Çünkü insanların yaratılış olarak mükemmelikleri yine Allah’ın çizdiği sınırlar içerisinde ve bahşettiği yönlendirmelerle u işi başarabilmektedir.

Allah insanlar arasındaki ayrılıkları çözüme kavuşturmak için vahiy göndermiştir. Vahiy toplum içinde ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm önerileri getirmiştir. Böylece insanlar vahiy yolu ile eğitilmiş ve yönlendirilmiştir. Yanlışlıklar vahiy ışığında düzeltilmiş, doğru davranışlar teşvik edilmiştir. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır:
“İnsanlar tek ümmetti. Allah, peygamberleri müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdi. İnsanların ayrılığa düşecekleri hususunda, aralarında hüküm vermek için onlarla birlikte hak kitaplar indirdi.” (Bakara, ayet 213)

Özetle Allah yarattığı insanı evrenin ortasında yalnız bırakmamış, vahiy göndererek insana olan ilgisini devam ettirmiştir. İnsanların dünya ve ahirette huzurlu ve mutlu yaşamaları için peygamberleri aracılığı ile vahiy göndermiştir.

Vahiy Nedir? ve Vahyin Gönderiliş amacı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

GS KRAL28 Kasım 2022

Çok güzel site ben beğendim ne ararsan var

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

El-Mecîd isminin anlamı, Fazileti ve zikri ve faydaları Guslün farzları – Boy abdesti alınışı, sünneti ve farzları Din, ahlak ve dua kavramlarının anlamları Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır. Esmaül Hüsna’nın ( Allah’ın isimlerinin ) Faziletleri Evrim Teorisi ile ilgili Diyanet’in açıklaması

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır