Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller
Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller

Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller.Üç aylarda ki mübarek günler ve hikmetleri. Üç aylar Müslümanların en kutsal aylarındandır. Üç aylarla birlikte Recep ayı, şaban ayı ve ramazan aylarında yapılması gereken ibadetler hikmeti konusunda sizlere kısaca bilgiler aktarmaya çalışalım. Öncelikle Üç aylarda hangi mübarek gün ve geceler var bunları öğrenelim ve sonra da bu mübarek günlerin hikmetleri konusunda kısa bir açıklamada bulunalım.

Üç aylarla birlikte Müslümanlar ibadetlere yönelir ve bu manevi atmosferi doya doya yaşamak istemektedir. Bu özel aylarda bir de çok özel günler vardır ki, affedilmek, tövbe etmek ve yeniden doğmak isteyen bütün kardeşlerimiz için fırsat konumundadır. İşte bu durumu sizlere başlıklar halinde kısa açıklayıcı bilgiler olarak sunalım.Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller

Recep Ayı ve Recep ayında bulunan mübarek gün ve geceler

Recep Ayı mukaddes bir aydır.“Ramazana hazırlık” Recep ayının gelmesiyle başlar. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bu aylarda daha çok ibadet eder ve Enes b. Mâlik’ten rivayet edildiğine göre, Recep ayı girdiği zaman şöyle dua ederdi:

üç aylar ve hikmeti

اَللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَشَعْبَانَ وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ.

“Allah’ım! Recep ve Şâban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır!” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-evsat, IV, 189)

Recep ay’ı, içinde iki kandil gecesi bulunması açısından faziletli bir aydır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regaip kandilidir. Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller

Regaip Kandili ve hikmeti

Regaip; kelime olarak herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip Kandili denir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki önemli gece bir araya gelince daha kıymetli olur. Allah Teâlâ bu gecede Müminlere ihsanlar, ikramlar yapar.

Miraç Kandili hikmeti ve fazileti

Recep ayının içinde bulanan bir başka gece de feyiz ve bereketin coştuğu mübarek Miraç Gecesidir. Miraç gecesi, Allah Teâlâ’nın sevgili kulu ve rasûlü Hz. Muhammed (s.a.s.)’i; Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürdüğü (Bkz. İsra, 1) ve oradan da kendi huzuruna yükselttiği bir gecedir.Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye yükseliştir. Bu ulvi seyahat mucizelerin en büyüğüdür. Miraç’ta Verilen Hediyeler Miraç olayının, Müslümanlar için önemli sonucu Miraç’ta verilen hediyelerdir.Nitekim bir hadiste bu hediyeler şöyle ifade edilmiştir:

فَأُعْطِيَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ثَلَاثًا : أُعْطِيَ الصَّلَوَاتِ الْخَمْسَ، وَأُعْطِيَ خَوَاتِيمَ سُورَةِ الْبَقَرَةِ، وَغُفِرَ لِمَنْ لَمْ يُشْرِكْ بِاللهِ مِنْأُمَّتِهِشَيْئًا ، الْمُقْحِمَاتُ

“Miraçta Hz. Peygamber (s.a.v.)’e şu üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Suresinin son kısmı (Amenerresulü), Bu ümmetten Allah’a şirk koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı müjdesi.” ( Müslim, İman, 279)”Namaz mü’minin Miracı” olduğu için İslâm dininin temel direği olmuştur.

Nasıl ki, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), Miraç‘ta vasıtalardan arınmış olarak, Mevlâsı ile buluştu ise; mümin de namazda vasıtasız olarak doğrudan doğruya Rabbinin huzuruna çıkar, sadece O’na kulluk etme ve sadece O’ndan yardım isteme fırsatı bulur. Öyle ise, mümin günde beş vakit namazını dikkatle ve huşu içerisinde kılacak olursa, o namaz onun için bir Miraç olur ve kul onunla Hakk’a yol bulur.(Diyanet Aylık Dergi, Sayı:165)

üç aylar ve fazileti

Şaban Ayı ve bu ayda bulunan mübarek kandiller

Şaban ayı üç ayların ikincisidir. Şaban ayının en önemli özelliklerinden birisi Berat gecesinin bu ayın on beşinci gecesi olmasıdır.Berat gecesi; meleklerin inmesi, duaların geri çevrilmeyip kabul olunması gibi birçok lütuf barındırmaktadır.

Berat Kandilinin hikmeti ve fazileti

Berat Kandili; günahlardan kurtulmak, manen temize çıkmak, ilâhî affa ulaşmak için Hz. Allah’ın biz Müslümanlara lütfettiği kıymetli bir zamandır. Bu gece rahmet gecesidir…Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

‏”‏إِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَيْلَهَا وَصُومُوا يَوْمَهَا ‏.‏ فَإِنَّ اللَّهَ يَنْزِلُ فِيهَا لِغُرُوبِ الشَّمْسِ إِلَى سَمَاءِ الدُّنْيَا فَيَقُولُ أَلاَ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَهُ أَلاَ مُسْتَرْزِقٌ فَأَرْزُقَهُ أَلاَ مُبْتَلًى فَأُعَافِيَهُ أَلاَ كَذَا أَلاَ كَذَا حَتَّى يَطْلُعَ الْفَجْرُ ‏”

“Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim! Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim, buyurur.”(İbnMace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388.)

Berat gecesinde ilahi aftan mahrum kalanlar…Merhum Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR’ın Hak Dini Kur’an Dili isimli tefsirinde belirtildiğine göre; Anne ve babasını incitenler, Büyücüler, Başkalarına kin besleyenler İçki düşkünleri bu gecenin faziletinden yararlanamazlar” (Elmalı, a.g.e. VI/4293)

Ramazan Ve Kadir Gecesinin hikmeti ve fazileti

Ramazan Ayı; aylar içinde sultanlıkla taltif edilen bir payenin sahibi olarak, kandillerle karşılanıp bayramlarla uğurlanır. İftar, sahur ve teravih gibi ibadet neşesinin ötesinde manalar taşıyan merasimleriyle de sultan olmanın ayrıcalıklarını yaşar. Daha kendisi gelmeden önce, kandilleri gönderip sonra kendileri teşrif eden sultan ayı Ramazan, manevi hayatımızda meydana getirdiği değişiklikle özel bir yere sahiptir.(Diyanet Aylık, Sayı:129)Ramazan ayının günahkâr kullar için yeniden kendine gelme, şeytanın vurduğu prangayı koparma fırsatı verdiğini Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle belirtir:

إِذَا دَخَلَ رَمَضَانُ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الجَنَّةِ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ النَّارِ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِين

“Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur…”(Buhari, Savm: 5)

Ramazan ayının özellikle bizim toplumumuzun dinî hayatında müstesna bir yeri vardır.Bizler, Ramazan’ı yılda bir defa gelen önemli bir misafir olarak kabul eder ve hazırlıklarını buna göre yaparız. Kaynak: Haftanın Vaazı: Üç Ayların Önemi ve Fazileti

ِ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِين “Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur…”(Buhari, Savm: 5)Ramazan ayının özellikle bizim toplumumuzun dinî hayatında müstesna bir yeri vardır.Bizler, Ramazan’ı yılda bir defa gelen önemli bir misafir olarak kabul eder ve hazırlıklarını buna göre yaparız.

Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Abdülhakim Arvasî Hayatı ( Halidi kolunun Şeyhi ) Veda hutbesinde hangi temel hak ve hürriyetlerden ( Özgürlükten ) bahsedilmiştir? Kader ile ilgili hayatta duyduğunuz ifadeler nelerdir? Sünnet namazlarının kazası olur mu? Katil İsrail 25 masum Filistinliyi tutukladı Hz. Peygamberin Hayvan sevgisi ve Hadisler

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır