Türkiye’de cemaatlere dağılan Müslümanlar

by Ahmet Turan

Bütün İslam ülkeleri için bir şeyler yazmak istedim ama dünyada var olan İslam ülkeleri ile ilgili olarak sadece isimlerini biliyoruz. Orada yaşayan kardeşlerimizin nasıl bir atmosferde yaşadıklarını bilmek gerçekten bizler için güzel olurdu. lakin bizler yaşamakta bulunduğumuz ülkemiz açısında baktığımız da Müslümanların düştükleri cemaat tuzağı maalesef ki çok farklı boyutlara gelmiş durumda.

Cemaatlerin son zamanlar da vakıf olmaları, gelirleri ile ilgili olarak hiç bir kademeye hesap vermemeleri gerçekten düşündürücü ve üzücü bir boyut alarak devam etmektedir. Aslında cemaatlere karşı olduğumdan değil cemaat mantığının yanlış ilerleyişi ve kardeşlerimizi bu mantık altında kör bırakmaları açısından eleştiriyorum.

Cemaat liderlerinin var olması müritler için vazgeçilmez bir kaynak halini almış, ondan başkasını tanımıyor ve bilmiyorlar. Oysa ki Kuran gibi muhteşem bir rehber dururken Onların sadece aracı olduğunu unutmuşuz. Bu nokta da ben bunun bilinçli yapıldığına inanıyor ve bu konuda sitem ediyorum.

Müslüman okumalı, anlamalı ve faydalı olmak zorundadır.Sürekli aynı sohbetleri dinlemek ve aynı konular üzerinden gitmek banttın tekrarından başka bir şey ifade etmiyor. Hani bir tabir vardır. İmamlar aldıkları maaş karşılığından asgari ücretliye şükretmeyi öğretirler şeklinde bir yaklaşım söz konusudur.

Gerçek anlamda cemaat söz olsaydı bugün demokrasi için mücadele etmek yerine asıl olan Kuran düzeni için mücadele verilirdi.

Cemaatlerin yayın organları üzerinden halkın var olan algısıyla oynayarak haram kılınmış nice şeyleri helal kılma peşine bile düşmektedirler. Gözleri körelmiş kardeşlerim ise bu konuyu var olan kaynaklardan almak yerine kendilerine zorla aşılanmış doğru olmayan sistemsel bilgilerle gidiyorlar.

Diğer bir husus ise kuranı Arapça okuma olarak algılayıp halka bunu öğretmeye çalışmak, Halkın kuran içinde yazılana ihtiyacı var Arapça okumak elbette önemlidir ama anlamak kadar önemli değildir. İnsanlar Kuranı anlayarak öğrenirlerse biliyorlar ki kendilerine iş kalmayacak.

değerli kardeşlerim elbette ki cemaatler vasıtasıyla bir şeyler öğreniyoruz ama bunu öğrenme şeklini belli bir düzeyde tutup onları sadece aracı olduklarını unutmayalım.

İlgili İçerikler

Leave a Comment