Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

“Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » “Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası
“Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası

Kurban bayramında kurban adaklarını almak isteyenler için İstanbul Müftüsünün faize bulaşmadığınız sürece bir sıkıntı olmayacağı yönünde ki fetvasının içeriği verilmiştir. Kredi kartı ile kurban alınır mı? yada kurbanı kartla almanın hükmü nedir? gibi sorularınızın İstanbul Müftüsü tarafından açıklaması. “Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası

Faiz konusunda İslam dininin hassasiyetini hem din alimleri hemde Müslüman her birey bilmektedir. Buna rağmen yaşadığımız düzende her birey kredi kartları aracılığı ile bankalara bağlanmış durumda. Özellikle Müslümanların dini vazifelerini yerine getirmek istemelerinden dolayı kredi kartlarına yükleniyorlar ve sonra da kredi kartı ile alınan Kurbanlık hayvanın doğru olup olmadığı yönünde sorular soruluyor. “Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası

İşte İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı’nın kurban hayvanları ile ilgili açıklaması. Kredi kartı ile alınacak hayvanın tek çekim alınması ve olayın faize düşmemesi gerektiği konusunda da uyarıyor.

Diyanete göre Kimler Kurban kesebilir?

İstanbul Müftüsü Maşalı ”Temel ihtiyaçlarını karşılamış, bunun ötesinde kenarda 80 gram altın maddi imkanı bulunan kişiler kurban kesmeli. Hanefi mezhebine göre bu vaciptir. Diğer mezheplere göre de sünnet olarak değerlendirilmiştir” açıklamasında bulundu.

Zengin olmayan bir kişinin kurban kesmesine gerek olmadığını dile getiren Maşalı, şu şekilde devam etti:

Kredi kartı ile Kurban alımına ilişkin Fıkhi açıklama

Kurban alımı

”İşin fıkhi boyutu bu şekilde. Ama vacip olmadığı halde kurban kesen kişiler de oluyor. Bunun psikolojik tarafı fazla. Bir babayı düşünün, çocuğuna bayram gününde kurban kesmenin verdiği o coşkuyu yaşatmak istiyor. İster istemez gücü nispetinde belki sıkıntıya da girerek kurban kesiyor. Normalde maddi imkanı yerinde olmayan, temel ihtiyaçların ötesinde kenarda parası olmayan bir kişinin kurban kesmesine gerek yok. Bu kişiler yükümlü olmadığı bir şeyle kendisini yükümlü tutmuş oluyor.”

“Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz”
“Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz”
İslam dininin faizi yasakladığını ve haram kıldığını söyleyen Maşalı ekledi:

”Eğer faiz oluşuyorsa kredi kartıyla kurban kesmek doğru bir yaklaşım değil. Faizli işleme hangi vesileyle girerseniz girin, günaha girmiş olursunuz. Faize yol açmadığı sürece kredi kartıyla kurban kesilebilir. Kurbanı inşallah makbul olur. Yani tek çekimle herhangi bir faiz oluşmuyor ve bir defada parayı faize bulaşmadan ödüyorsanız sorun yok. Ama ödeyemezseniz ve faize girerse orada günaha yol açar.”

“İhtiyaç sahibi ise gayrimüslimlere de kurban eti verilebilir, bir pay hisseyle onların İslam’a karşı bakışı çok değişecektir”
“İhtiyaç sahibi ise gayrimüslimlere de kurban eti verilebilir, bir pay hisseyle onların İslam’a karşı bakışı çok değişecektir”
Kurban etinin dağıtımının da önemli olduğunu kaydeden Maşalı sözlerine şöyle devam etti:

”Kurban etinin bir bölümümünü fakir fukaraya, bir bölümünü eşimize dostumuza, diğer bölümünü de aile bireylerine ayırmalıyız. Kurban etini üçe bölüp bu şekilde dağıttığımızda sünnete uygun bir davranış yapmış oluruz. Eğer çevremizde kurbanı paylaşacağımız kişiler yoksa vekalet yoluyla kurban kesimini de deneyebiliriz. Vekalet yoluyla kurbanı gerçekten çok muhtaç kişilere ulaştırma yoluna başvurabiliriz. TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) dünya çapında 149 ülkede vekaletle kurban kesimi yapıyor. Dünya genelinde ihtiyacı olanlara kurbanlarınızı ulaştırıyor.”

İhtiyaç sahibi ise gayrimüslimlere de kurban etinden verilebileceğini vurgulayan Maşalı, “Belki sizin vereceğiniz bir pay hisseyle onların İslam’a karşı bakışı çok değişecektir.” dedi.

“Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hz. Ebu Bekir kimdir? ( Halifeliği, Müslüman oluşu ) Hz. Muhammed’in çok evlenmesinin hikmeti nedir? Meleklerin özelikleri nelerdir? İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması Guslün farzları – Boy abdesti alınışı, sünneti ve farzları Hz. Ebubekir’in Müslümanlık hikayesi izle

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır