Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Suriye için barış görüşmeleri Astana’da başlıyor

Ana Sayfa » İslam Haber » Dünyada islam » Suriye için barış görüşmeleri Astana’da başlıyor
Suriye için barış görüşmeleri Astana’da başlıyor

Beşar Esad: Suriye ile ilgili olarak her türlü barış çağrısına açık olduğunu özellikle Kazakistan’ın başkenti Astana da yapılacak görüşmelerde barış adına her türlü olumlu harekete hazır olduğunu ifade etti. Şimdi bu süreçte Suriye için büyük bir gün diye biliriz. Umuyoruz ki Suriyeli vatandaşlar için artık dökülen göz yaşları biter ve kendileri için yeni bir hayat inşaa etmeye başlarlar. Yapılan röportajda Beşar Esadın samimi itirafları dikkat çekti.

30 Aralık 2016’da başlayan ateşkeste, bugüne kadar bazı ihlaller olsa da silahlar susmuş durumda. Şimdiye kadar en büyük çatışmalar, başkent Şam’ın su kaynağı Vadi Barada çevresinde gerçekleşti. Beşar Esad, muhaliflerin başkentin en önemli su kaynağını işgal ettiğini ileri sürerek askerlerin söz konusu noktayı geri alacağını söyledi.

 

Fransız gazetecilere röportaj veren Şam rejimi lideri Beşar Esad’ın sözlerini, Suriye’deki resmi medya organları aktardı. 23 Ocak’ta Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlayacak barış görüşmelerinde her konuyu görüşmeye hazır olduğunu söyleyen Beşar Esad, “Çatışmaların sonlandırılması ya da Suriye’nin geleceğini konuştuğumuzda her şey, tüm ihtimaller açık. Müzakerelerde sınır yok” dedi. Esad, Kazakistan’da masanın diğer tarafında kimlerin olacağını henüz bilmediğini de belirtti.

Gazetecilerden gelen ‘Başkan olarak pozisyonunuzu da müzakere etmeye hazır mısınız? Tartışmaya açıldı…?” şeklindeki soruya Esad’ın yanıtı “Elbette ancak benim pozisyonum anayasal. Anayasada da başkanın hangi yollarla değişeceği açık bir şekilde yer alıyor” oldu.

Barış görüşmeleri, Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde imzalanan ateşkesten sonra ikinci adım özelliğini taşıyor.

30 Aralık’ta başlayan ateşkeste, bugüne kadar bazı ihlaller olsa da silahlar susmuş durumda. Şimdiye kadar en büyük çatışmalar, başkent Şam’ın su kaynağı Vadi Barada çevresinde gerçekleşti. Beşar Esad, muhaliflerin başkentin en önemli su kaynağını işgal ettiğini ileri sürerek askerlerin söz konusu noktayı geri alacağını söyledi.

İç savaşın altıncı yılını doldurmak üzere olduğu Suriye’de, ilk gösteriler Mart 2011’de başlamıştı. Kısa sürede silahlı çatışmaya dönüşen olaylar sonucunda bugüne kadar yüz binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca Suriyeli de evini terk etmek zorunda kaldı. Halihazırda milyonlarca Suriyeli sığınmacı başta Türkiye ve Lübnan olmak üzere başka ülkelerde ayakta kalmaya çalışıyor.

Suriye mevcut tabloda dört ayrı parçaya bölünmüş durumda. Ülkenin güneyini ve Halep’i rejim güçleri, batıyı muhalifler, kuzeyi Kürtler ve doğuyu da terör örgütü IŞİD kontrol ediyor. Ancak kuzeyde PKK’nın Suriye uzantısı YPG etkin ve Ankara örgütün özellikle Fırat Nehri’nin doğusunda kalmasını istiyor. Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 24 Ağustos’ta başlatılan sınır ötesi harekatla kuzeydeki Cerablus-Azez hattını IŞİD’den temizledi ve kısa sürede güneydeki El Bab’a kadar indi.

Suriye için barış görüşmeleri Astana’da başlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Günlük hayatta okumamız gereken en tesirli dualar Peygamberlere inanmanın gerekliliğini gösteren ayetler Ömer Bin Abdülaziz ( Muaviye dönemi halifelerinden ) Halep Yanıyor ! Peki Müslümanlar Peygamber’in eğitim modelinde şiddetin yeri olamaz İftar Duası ( Allahümme leke sümtü ) Arapça ve anlamı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır