Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Siyasette ahlak ve eksikliği

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » Dini Kıssalar » Siyasette ahlak ve eksikliği
Siyasette ahlak ve eksikliği

Siyaset ve ahlak ile ilgili bir bağlantının olması ve bu bağlantının da temel teşkil etmesi gerekmektedir.Şimdi günümüz koşullarında siyaset artık ahlak kavramından yoksun ve sadece amaçlarına hizmet eden bir süsleme sanatına dönüşmüş durumda.Peki ahlak ve siyaset nasıl bir bütün olmalıdır.

Siyaset yapan kişilerin ahlak ile yetişmiş olmaları durumunda sorumluluk ve gerekleri ile yüklendiğinden bu kişinin siyaset anlayışı tam anlamıyla ahlaki değerler üzerinden ilerleme sağlar, ayrıca Ahlak toplumlar da farklılık gösterir diye bir kavram söz konusu değildir. Ahlak temel değerleri insandır.

Öncelikle sizlere ahlak ne ifade etmelidir? sorusunun izahını yaparak sonra da siyasetin ne ifade ettiği ve ikisini bir araya getirdiğimiz de ne ifade etmesi gerektiğini inceleyelim. Ahlak kısa bir çizgi ile doğru ve yanlış dengesidir. Siyaset ise devlet yönetimini düzenleme ve yürütme işlemleri olarak ifade edilir.

Peki bize göre siyaset nedir gerçekten yaptığımız veya gördüğümüz siyaset içerisinde ahlak var mı?

Bizler sadece yalanı Siyaset olarak öğrendik, tanım olarak siyaset eşittir yalancılıktır. Devlet yönetimine geçmek isteyen bireylerin bu ülkenin vatandaşı olması ve toplumsal olarak aynı ahlak değerleri ile yetişmiş olmasına rağmen dünya hırsı uğruna ahlak kavramını bir tarafa itip yalancılık sanatı olan Siyaseti seçerek düzenleme ve yürütme işlemi gerçekleştirdiğini zanneder. Oysa ki Müslüman olan toplumumuz da örnek olarak aldığımız Peygamber efendimizin siyaset hayatı vardı ve kendisi hiç bir zaman ahlakından taviz vermemiş ve yalanı kullanma gereği duymamıştır. Sorumluluk anlayışının ahlakına sahip bir liderdir. Bizler bu örnekleri unutmuş ve değerimiz olan ahlak kavramını da sadece sözde bir kaç kelime arasında serpiştirip ifade olarak kullanıyoruz.

siyaset yapmak isteyenlerin ahlakla zırhlanması ve devletle ilgili işlerinde bu terazi kefesini kullanması yönettiği tabakada nasıl bir etkileşim oluşturur düşünebiliyor musunuz?

Ahlak yoksunu siyaset anlayışında yetişen bireylerde ister istemez zamanla ahlaksızlığın hedef uğruna çiğnenebileceğini göstermektedir. Doğru ve yanlış dengesinin adı ahlak idi. Doğru ve yanlışı bilmeyen bir bireyin yanlışları doğru olarak kabul etmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Değerli kardeşlerim;

Her ne olursa olsun Ahlak bir Müslüman için anahtar gibidir. Anahtarı olmayan bir kimse kilitli hiç bir kapıyı açamaz bunun bilincinde olalım, günümüz koşullarında olaylar farklı işlese bile zamanla doğrular tek bir anahtarda birleşeceği için sabırlı olmanız daha hayırlıdır.

Siyaset sadece yönetmek için yalan söylemek olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki oradakiler bizim evlatlarımız ve bizlerin yetiştiği kimseler yani bizlerde de çok büyük eksikler var demektir. Yeni nesilleri Peygamber Ahlakı ile ahlaklandırmanın zamanı geldi de geçiyor.

Görev sorumluluk bilincine sahip olmak doğru ahlak sahibi olmak demektir.

Siyasette ahlak ve eksikliği - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İblis’in İnsanlığa Mirası: Kibir Veysel Karanî ( Üveys bin Âmir Karnî ) hayatı İnsanlarımızın İslam’dan beklentisi Hz. Muhammed ( S.A.V )’in yaşadığı evi ve resimleri Esmaül Hüsna’nın ( Allah’ın isimlerinin ) Faziletleri Eğitici ve öğretici Dini çizgi film – Şeker Hoca

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır