Sabah namazı ve ezanı ile ilgili merak ettikleriniz

Değerli kardeşlerim sürekli sabah namazı ve sabah ezanı ile ilgili bir çok soru alıyoruz. Örnek bir kaç soru örneği ise;
Sabah ezanı imsaktan bir saat sonra neden okunuyor?, Sabah namazı ne zaman başlıyor? gibi bir çok sorunun cevabını da makalemiz de bulacaksınız.
Özellikle ülke genelinde yaygın olan iki mezhep olan hanefi ve şafiilere göre düzenlenmektedir.

Yani sabah namazı ve ezanı ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını bu makale de bulacaksınız. Makale alıntıdır.
Değerli kardeşimiz,

Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanefilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafiilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.

Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.

Ayrıca ezan imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.

İmsak girer girmez de namaz kılınabilir; ezanı beklemek şart değildir.

Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa, Hanefilere göre namaz bozulur. Bu namazı kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir.

Zamanında sabah namazını kılamayan bir Müslüman, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden (kerahet vaktinden önce) kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza eder.

Namazları bilerek kazaya bırakmak büyük günahtır… Bu durmda hem tövbe etmek hem de ilk fırsatta kaza etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir