Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları
Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları

Sabah namazı ile ilgili olarak bir çok soru sorulmaktadır. Bu sorulardan bazıları ise; sabah namazı ne zaman başlıyor. Sabah ezanı imsakta neden okunuyor, Sabah namazı ne zamana kadar kılına bilir, Sabah namazının vakti ne zaman giriyor, Şaffi mezhebine göre sabah namazı, hanefi mezhebine göre sabah namazı ne zaman kılınıyor? gibi bir çok soru sorulmaktadır. 

Bizler de bu soruların yanıtlarını sizler için bir konu altında birleştirmeye çalışacağız. Öncelikle sabah namazı vakti ile ilgili olarak sizlere bilgi aktardıktan sonra diğer soruların cevaplarını vermiş olacağız. 

Sabah namazı vakti ne zaman giriyor ve ne zamana kadar sürüyor?

Değerli kardeşlerim; sabah namazı vakti imsak saati ile başlar ta güneş vaktine kadar sürmektedir. Bu süre içerisinde namazınız kılabilirsiniz. Tabi bir de bu olaya Şafii mezhebi karanlık iken kılmanın daha faziletli olduğunu düşünüyor ve hanefiler ise ışık göründüğü zaman kılmanın daha faziletli olduğunu içtihat etmektedir.

Buna göre iki vakit arasında istediğiniz saatler arasında namazınızı kılabilirsiniz. 

Sabah ezanı ne zaman okunmalı?

Sabah ezanı sabah namazının habercisi olduğundan dolayı imsak vakti ile okunması en doğru olanıdır. Bir dönem bizlerde hanefilere göre ezan okunduğu için ışımaya az kala okunuyordu. Kış saati uygulamasının kaldırılması ile artık ezanlar imsak vakti ile okunuyor oldu.

Ezanın belli bir saatte okunmasının diğer bir sebebi ise cemaati bir araya toplayıp cemaatle namaz kılmak için olduğundan dolayı değişik bir saat uygulanabilir.

Güneş doğarken sabah namazı kılmak, sabah namazını bozar mı?

Güneş vakti kerahet vakti olduğu için hanefilere göre namaz bozulur ve öğlen namazı öncesine kadar kaza edilmesi gerekmektedir. Sabah namazlarını bilerek kazaya bırakmak ise; Büyük günahtır. Tövbe gerektirir.

Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ömer Bin Abdulaziz Kimdir? Emevi halifesi Namazlardan sonra okunan en güzel dualar Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu İslam’da bilginin kaynakları özet ve slayt Bayram mesajları ( Kurban ve Ramazan bayramına özel mesajlar ) Mübarek aylarda nasıl ibadet edilir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır