Ramazan aynın özellikleri ve hikmeti

Ramazan ayın kutsal bir ay olarak Üç ayların son ayıdır. Müslümanların arınma ve yeniden doğma ayı olarak da bilinen Ramazanı şerif ayının bir çok özelliği ve hikmeti bulunmaktadır. 30 gün boyunca oruç tuttuğumuz bu ayda bir çok özel özellik vardır. Hem Müslümanların amaçları hemde ibadetleri için Ramazan aynın özellikleri ve hikmetlerini yazıyoruz.

Sadece Müslümanlar için değil bütün insanlık için kurtuluş kapısı olarak bildiğimiz Ramazanı şerif ayı için güzel ve akılda kalıcı bir yazı paylaşıyoruz. Ramazan ayının özellikleri ve hikmeti. hem kuranda Ramazan ayı hemde hadislerle Ramazan ayının hikmetlerini birlikte öğrenelim.

Ramazan ayının hikmeti ve özellikleri

Ramazan ayı ile ilgili hadis ve Ayeti kerimeler

Kur’an-ı Kerim’de ismi açık olarak geçen tek ay Ramazan ayıdır. Bütün insanlığı huzura ve saâdete kavuşturmak için gönderilen Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır.

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِى اُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَان

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır.” (Bakara, 185 )

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi Ramazan Ayındadır.

اِنَّا اَنْزَلْنَاهُ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١﴾وَمَا اَدْرٰيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾تَنَزَّلُ الْمَلٰئِكَةُ وَالرُّوحُ فيهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْمِنْ كُلِّ اَمْرٍ ﴿٤﴾سَلَامٌ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥﴾

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş İçin iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” ( Kadir, 1-5 )

İslâm’ın beş esasından biri olan oruç bu aya tahsis edilmiştir. Teravih namazı da bu ay’a mahsus ibadetlerimizdendir. (Şükrü Özbuğday Diyanet Aylık Dergi (Sayı:129) Kaynak: Haftanın Vaazı: Üç Ayların Önemi ve Fazileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir