Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?
Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?

Ramazan ayının bereketi, hikmeti ve fazileti. Üç aylar içerisinde bulunan en değerli aylardan biri olan Ramazan ayına nasıl girilmeli ve nasıl hazırlık yapılmalıdır. Kutsal aylarda ibadet ve oruçla ilgili olarak af dilenmek ve Ramazan ayına bu şekilde girmeye çalışmak çok önemlidir. Bu mübarek ayın feyzini almak istiyorsanız yazdıklarımızı iyi okuyun.Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?

Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazanı şerif ayı için ön hazırlık yapmak ve Ramazan ayı ile birlikte ibadetin nirvanasına çıkmak isteyen kardeşlerimiz için küçük bir reçete hazırladık. İşte Ramazan ayına girmeden önce yapmamız gereken önemli adımlar. Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?

Üç aylarla birlikte dünyevi işlerden uzak durun

Recep ve Şaban ayları, rahmet ayı olan Ramazanı karşılayan aylar olup Ramazan ayının müjdecisidir. Zira Recep ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Mirac ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan kişi Ramazan ayında her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tövbe ile manevî hazza ulaşır. Bu aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’an okumak ve dua etmek en uygun davranışlardır. (Şamil İ.Ans. “Üç Aylar” md.)

Ramazan ayının fazileti, bereketi ve hikmeti

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

De ki: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.” (Zümer, 53)

Halk arasında “Üç Aylar” diye adlandırılan Recep, Şâban ve Ramazan ayları, Yüce Allah’ın ruhumuza ikram ettiği faziletli ve bereketli zaman dilimleridir. Yapılan dileklerin dalga dalga Allah’a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller geçididir. Üç Aylar günah işlemeye müsait bulunan insanın, günahlarından temizlenmesi için bir fırsattır.

ramazan ayi ve hikmeti, bereketi ve fazileti
ramazan ayi ve hikmeti, bereketi ve fazileti

Mübarek ayları fırsata çevirmek

Üç Aylar geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe azim ve enerjiyle yürümek isteyenlerin ayıdır. Üç Aylar ve kandiller, dünyevî meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla olan münasebetlerimizi değerlendirmemiz gereken aylardır. Üç Aylar; Yaratıcımıza karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı ve gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Aramızdaki çekişmeleri, tefrika ve ihtilâfları, şahsî menfaat hesaplarını bertaraf etmeli; barış, hoşgörü, kardeşlik, birlik ve beraberliğimizin güçlenmeliyiz.

Üç aylarla ilgili bilmemiz gereken en önemli hususlar

Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise hasat ayıdır.

Bütün Din kardeşlerimizin Üç Aylarını kutluyor, hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Nijerya’da hergün 2 bin çocuk ölüyor Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Çocuklara Mahremiyet eğitimi nasıl verilmelidir? Kurbanla ilgili Kuran-ı Kerimde geçen bütün ayetler Meleklerin özelikleri nelerdir? Hz. Peygamberin Hayvan sevgisi ve Hadisler

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır