Peygamberler nasıl dua ederlerdi?

Kuranda ismi geçen bütün peygamberlerin Allah’a nasıl dua ettiklerini buyurun birlikte öğrenelim. Hz. Süleyman, Hz. İbrahim, Hz. İsmail, Hz. Nuh, Hz. Yusuf ve Hz. Musa’nın nasıl dua ettiğini örnekleri ile sizler için hazırladık.

Hz. Süleyman’ın (a.s) Duası: 
“Ey Rabbim! Benim, gerek bana gerekse ana babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın iyi işler yapmamı sağla. Rahmetinle, beni iyi kulların arasına kat!”  (Neml suresi, 19. ayet.)


Hz. İbrahim (a.s.) ve Hz. İsmail’in (a.s.) Duası
“Ey Rabbimiz! Bizi sana boyun eğenlerden kıl, neslimizden de sana itaat
eden bir ümmet çıkar, bize ibadet usullerimizi göster, tövbemizi kabul et, zira tövbeleri çokça kabul eden çok merhametli olan ancak sensin.”
(Bakara suresi, 128. ayet.)


Hz. İbrahim’ in (a.s) Duası
“Şüphesiz Rabbim duayı işitendir. Ey Rabbimiz! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle. Ey Rabbimiz! Duamı kabul et! Ey Rabbimiz! Amellerin hesap sorulacağı gün beni, anamı, babamı ve müminleri bağışla.” ( İbrâhîm suresi, 39-41. ayetler.)


Hz. Nuh’un (a.s) Duası
“Ey Rabbim! Hakkında bilgim olmayan şeyi senden istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve esirgemezsen zarara uğrayanlardan
olurum.”  (Hûd suresi, 47. ayet)


Hz. Yusuf’un (a.s) Duası
“Ey gökleri ve yeri yaratan! Sen dünyada da ahirette de benim sahibimsin. Beni Müslüman olarak öldür ve beni salihler arasına kat.”
(Yûsuf suresi, 101. ayet.)


Hz. Musa’nın (a.s) Duası
“… Rabbim! Doğrusu bana indireceğin her hayra muhtacım.” (Kasas suresi, 24. ayet.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir