Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Peygamberimizin Sahur Vakti ile ilgili hadisleri ( Sahurun Önemi )

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Peygamberimizin Sahur Vakti ile ilgili hadisleri ( Sahurun Önemi )
Peygamberimizin Sahur Vakti ile ilgili hadisleri ( Sahurun Önemi )

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanlar için hem iftar hemde sahur vakti ile ilgili çok önemli ayrıntılar sunmaktadır. Tabi bizler Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) bizler için söylediği bu özel öğütleri dinleyerek hem Ramazan ayında tutacağımız oruçların daha sağlıklı olması hemde Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v )’in sünnetine uymuş olacağız.

Şimdi değerli din kardeşlerim.

Öncelikle sizlere Ramazan ayında Sahur vaktinin önemi ile ilgili bir kaç Hadisi şerif paylaşacağım ve konumuzu buna göre şekillendireceğiz.

Ebu Said el-Hudri Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) şöyle buyurmuştur:

“Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3:44)

Bu hadisi şerife göre anlamamız gereken iki ayrıntı sizlere geniş bir şekilde izah edilmektedir.

Sahura vaktine kalkmak iki türlü berekete vesiledir. Birincisi, sahur yemeğini yiyen insanın oruç saatlerinde dayanıklı olması günü dolgun geçirebilmesine ve oruca dayanıklı olmasına vesiledir. Böylece Cenab-ı Hak onun rızkına, yediklerine bereket, bolluk ihsan eder.

İkinci ayrıntı noktası ise, seher vakti uyanık kalmakla kişi, ibadete, duaya ve zikretmeye fırsat bulabilecektir. Çünkü sahura kalkamayacak olsa o bereketli saatleri uyku ile geçirecek, dolayısıyla manevî hissesi az olacaktır.
Hadisteki teşvik bu iki noktanın sağlanması açısından önem arz etmektedir.

Diğer bir Hadisi Şerif:

Enes’in Radiyallâhu Anh rivayetine göre ise Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) sahur vakti yemeğini yememizi özel olarak tavsiye ederek şöyle buyururlar:
“Sahur yemeği yiyin, zira sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari, Savm: 20, Müslim, Sıyâm: 45; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 18.)

Amr ibni Âs Radiyallâhu Anhın rivayet ettiği bir hadiste Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) aradaki farkı şöyle bildirir:
“Bizim orucumuzla Ehl-i Kitabın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.”
(Müslim, Sıyâm: 46; Ebu Dâvud, Savm: 15; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 27)

Peygamberimizin Sahur Vakti ile ilgili hadisleri ( Sahurun Önemi ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2021 cuma mesajları – Ayetli ve hadisli en güzel cuma mesajları Veysel Karanî ( Üveys bin Âmir Karnî ) hayatı Seçilmiş en güzel hadisi Şerifler – Peygamberimizin en güzel sözleri Peygamber Efendimiz üzüdüğü zaman nasıl dua ederdi Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları Allah peygamberleri neden veya niçin göndermiştir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır