Peygamberimizin Sahur Vakti ile ilgili hadisleri ( Sahurun Önemi )

Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanlar için hem iftar hemde sahur vakti ile ilgili çok önemli ayrıntılar sunmaktadır. Tabi bizler Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) bizler için söylediği bu özel öğütleri dinleyerek hem Ramazan ayında tutacağımız oruçların daha sağlıklı olması hemde Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v )’in sünnetine uymuş olacağız.

Şimdi değerli din kardeşlerim.

Öncelikle sizlere Ramazan ayında Sahur vaktinin önemi ile ilgili bir kaç Hadisi şerif paylaşacağım ve konumuzu buna göre şekillendireceğiz.

Ebu Said el-Hudri Radiyallâhu Anhın rivayetine göre Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) şöyle buyurmuştur:

“Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3:44)

Bu hadisi şerife göre anlamamız gereken iki ayrıntı sizlere geniş bir şekilde izah edilmektedir.

Sahura vaktine kalkmak iki türlü berekete vesiledir. Birincisi, sahur yemeğini yiyen insanın oruç saatlerinde dayanıklı olması günü dolgun geçirebilmesine ve oruca dayanıklı olmasına vesiledir. Böylece Cenab-ı Hak onun rızkına, yediklerine bereket, bolluk ihsan eder.

İkinci ayrıntı noktası ise, seher vakti uyanık kalmakla kişi, ibadete, duaya ve zikretmeye fırsat bulabilecektir. Çünkü sahura kalkamayacak olsa o bereketli saatleri uyku ile geçirecek, dolayısıyla manevî hissesi az olacaktır.
Hadisteki teşvik bu iki noktanın sağlanması açısından önem arz etmektedir.

Diğer bir Hadisi Şerif:

Enes’in Radiyallâhu Anh rivayetine göre ise Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) sahur vakti yemeğini yememizi özel olarak tavsiye ederek şöyle buyururlar:
“Sahur yemeği yiyin, zira sahur yemeğinde bereket vardır.” (Buhari, Savm: 20, Müslim, Sıyâm: 45; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 18.)

Amr ibni Âs Radiyallâhu Anhın rivayet ettiği bir hadiste Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.a.v ) aradaki farkı şöyle bildirir:
“Bizim orucumuzla Ehl-i Kitabın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.”
(Müslim, Sıyâm: 46; Ebu Dâvud, Savm: 15; Tirmizî, Savm: 17; Nesâi, Savm: 27)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir