Peygamberimizin Hasta iken okuduğu etkili dua

Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) rahatsızlandıkları zaman hangi duayı okurlardı merak eden kardeşlerimiz için düzel bir paylaşım olacaktır inşaAllah. İşte Rasüli ekrem hastalandığı zaman okuduğu dua. Peygamber efendimizin şifa veren ve hastalıklara karşı okuduğu o güzel dua.Hz. Muhammed hasta olmaya başladığında hangi duayı okurdu? merak edenler için,

Nebiyy-i Ekrem Efendimiz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) rahatsızlandıkları zaman onu Cibril (a.s.) tedavi eder ve arkasından bu duayı okurdu:

Peygamberimizin hasta iken okuduğu duanın Arapçası:

Bismillahi arkıyke min kulli şeyin yu’zike min şerri kulli nefsin ev aynin hasidin, Allahu yeşfike bismillahi arkıyke.

Peygamberimizin hasta iken okuduğu duanın Türkçesi:

“Allah’ın ismiyle seni rahatsız eden her şeyden sana okurum. Her nefsin veya hasetçi her gözün şerrinden Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana okurum.” derdi.(Müslim, Selâm 40)

Peygamberimiz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) bir rahatsızlıkları olduğu zaman Muavvizeteyn sûrelerini okur, kendi üzerine üfler ve onu eliyle üzerinden silerdi. Ve şöyle buyururlardı:

Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı:

Bismillahi Allahümme dâvini bi devaike veşfini bi şifaike ve ağnini bi fadlike ammen sivâk vahzer anni ezake.

“Allah’ın ismiyle. Ey Rabbim! Beni kendi devân ile tedavi et, bana kendi şifân ile şifâ ver ve beni kendi fazlınla Senden başkalarından müstağni kıl ve beni ezalardan uzak tut.” (Heysemî, X, 180)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir