Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Peygamberimiz Hz. Muhammed nasıl oruç tutardı ( Ramazan orucunu nasıl tutardı )

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslami Sorular » Peygamberimiz Hz. Muhammed nasıl oruç tutardı ( Ramazan orucunu nasıl tutardı )
Peygamberimiz Hz. Muhammed nasıl oruç tutardı ( Ramazan orucunu nasıl tutardı )

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( S.A.V ) Ramazan ayında nasıl oruç tutardı. Ramazan orucu için özellikle yaptığı bir şey var mıydı? gibi bir çok sorumuzun yanıtını birlikte öğrenmeye çalışacağız.
Öncelik Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( S.A.V ) ramazan ayında oruç tutmak konusunda neleri bizlere tavsiye etmiştir ve ramazanda nasıl oruç tutmamız konusunda bizlere ne gibi önerilerde bulunmuş bunları da öğreneceğiz.

Sizlere hadisler eşliğinde Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( S.A.V ) oruç zamanında nasıl bir yol izlemiştir hepsini görmüş olacağız. Değerli kardeşlerim Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa ( S.A.V ) oruçla ilgili önerilerini dikkate alın.

Özellikle Ramazan ayında Peygamberimiz, hasta ve yaşlılara sıkça yaptığı ziyaretleri arttırır, fakir sahabelerin evlerine uğrar, sosyal bir sıkıntı olan her yere tüm sahabelerden önce yetişerek dertlerin çözümünde aktif rol oynardı.

Hz Muhammed (sav) sahur ve iftarda genellikle hurma yiyebilir ve su içerdi.

Diğer sahabelerden farklı beslenmeyen ve ailesini de öyle yedirmeyen Resulullah Efendimiz, yiyecek bir şey bulamadığında yemez, bulduğundaysa çoğunu dağıtırdı.

Hz Muhammed, hiçbir dönemde aşırıya kaçmamış, aşırılığı övmemişti. İftar ve sahurlarda, bolluk içinde ziyafetler tertip edilen günümüzde bu işin sağlık yönünü de hatırlatıyoruz.

Riyazü-s Salihin adlı hadis kitabında yer alan bir hadiste de Resulullah (sav) müminlere nasıl yemek yenilmesi gerektiğini anlatırken özetle, “Mide üçe ayrılmalı: bir bölümü yemek, bir bölümü su için olmalı. Son bölüm ise boş kalmalı” diyor

Peygamberimiz, Ramazan ayında ibadetlerini de aşırı artırmazdı.

Teravih namazlarını yalnız veya cemaatle kılardı. Ramazan ayının son on gününde ise evinin ahalisini gece ibadeti için uyandırırdı.

Sahura kalkmayı ihmal etmezdi, ve sahur ile ilgili “Mutlaka sahura kalkın, çünkü sahurda bereket vardır”. (Buharî, Savm, 20). buyurmaktadır. Efendimiz s.a.v her gün kuran-ı kerim okurdu.

İbn Abbas anlatıyor: “Hz. Peygamber(a.s.m) hayır konusunda insanların en cömerti idi. Özellikle Ramazan ayında Hz. Cebrail ile görüştüğünde bu cömertliğinin sınırı olmazdı. Hz. Cebrail ile görüşmesi ise, Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleşirdi. Onun da hayır-hasenattaki cömertliği esen rüzgâra benzerdi. (Buharî, Savm, 7)

Sahur Hz. Peygamber, bir Ramazan gününü mutlaka sahur yaparak başlatırdı. Sahur yapmanın faziletine ve bereketine dair Hz. Peygamber bir hadisinde “Bizim orucumuzla Ehl-i Kitap’ın [Yahudi ve Hristiyanlar] orucuHz. Peygamber’in sahur yemeğinde zaman zaman misafir bulundurduğunu da çeşitli hadislerden öğreniyoruz.

Hz. Peygamber’in sahurla ilgili önemli bir uygulaması da sahur yemeğini geciktirmesi ve bunu tavsiye etmesidir.

Niyet Hz. Peygamber’in oruç tutarken vazgeçmediği uygulamalardan birisi de oruca niyet etmesidir. Niyet edilmeden tutulan hiçbir orucun, oruç sayılmayacağını beyan etmiştir. Ayrıca sahura kalkmanın da oruca niyet sayılacağı belirtilmekte.

İmsak-İftar Arası Hz. Peygamber’in, oruçlu olduğu günlerde günlük işlerini ve diğer ibadetlerini aksatmadığını kaynaklar bize aktarıyor. Ancak Ramazan günlerinde müminleri, sözgelimi gıybet ve yalan söyleme gibi, bazı konularda her zamankinden daha çok uyardığını şu hadisinden öğreniyoruz: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, onun yeme-içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.”

Hz. Peygamber’in imsak ve iftar arası en çok dikkat ettiği hususlardan biri de bedensel temizlik… Ağız ve diş temizliği için misvak kullandığını, ayrıca sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan aylarında serinlemek için başına su döktüğünü hadislerden öğreniyoruz.

İftar Hz. Peygamber sahur yemeğini ne kadar geciktirmeye gayret ettiyse iftarını açmak için de o kadar acele etmiş ve akşam namazını kılmadan önce orucunu açmıştır. Ayrıca Hz. Peygamber’in tatlı bir yiyecekle, özellikle de hurmayla orucunu açtığı bilinmektedir. Hurma bulamadığı zamanlarda ise orucunu suyla açmış ve böyle yapılmasını tavsiye etmiştir.
Hz. Peygamber’in, orucunu açarken ettiği dua ise şu şekildedir: “Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rızkla orucumu açtım, kabul et. Sen dualarımızı işiten ve kabul edensin.”

Teravih Hz. Peygamber, Ramazan akşamlarını özellikle teravih namazı kılarak geçirmiş ve ashabını da bu namazı kılmaya teşvik etmiştir. Hz. Peygamber, teravihi kimi zaman cemaatle kimi zaman da tek başına kılmıştır. Teravihi cemaatle sürekli kılmamasının sebebi olarak da bunun zorunlu bir ibadet olarak yerleşmesini istemediği, zira ümmetine ağır geleceğini düşündüğü yorumu yapılmaktadır.

Hz. Peygamber’in Ramazan’a dair uygulamaları tabi ki sadece bunlardan ibaret değildi. İtikaf ve fitre başta olmak üzere bu aya mahsus çeşitli ibadetleri bizzat yerine getirmiş ve tavsiye etmişti.

Peygamberimiz Hz. Muhammed nasıl oruç tutardı ( Ramazan orucunu nasıl tutardı ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

“Tek çekim Kredi Kartı ile kurban kesebilirsiniz” Müftünün fetvası Bin Derde Deva Dua – Darlık, Sıkıntı, Borçlardan kurtulmak için dua İslam’a göre İmanın Mahiyeti Peygamber Efendimiz üzüdüğü zaman nasıl dua ederdi Hz. Peygamberimizin Babalık özelliği Birilerine bağımlı hale gelen imamlar

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır