Nijerya’da hergün 2 bin çocuk ölüyor

Bütün dünya insanları rahat bir yaşam hakkında sahip olma umudu ile çalışırken, kendi rahatları uğruna neden bazı ölümleri görmezden gelirler. İşte Nijerya’da yaşanan olayda tam da bunu gösteriyor. Her gün yetersiz beslenmeden kaynaklı ölümler artıyor. Annelerin çocuklarını emzirme olanağı gittikçe düşüyor ki bu yüzdelik dilimde  sadece %17 olarak tahmin edilmektedir. Bu nedenle çocuklar yeterli beslenemediklerinden zeka geriliği, güçsüz bünye ile karşılaşıyor ve zor şartlar altında yok olup gidiyorlar. Unutulmamalı ki bu ölümlerin mutlaka hesabı sorulacaktır.

Nijerya Sivil Toplum Beslenme Proje Koordinatörü Ubah Nnaemeka, Kwara eyaletinde yaptığı açıklamada, ülkede yetersiz beslenme sebebiyle her gün 2 bin 300 çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ulusal Sağlık ve Nüfus Araştırması verilerine dikkat çeken Nnaemeka, “Nijerya’da annelerin sadece yüzde 17’si çocuklarını emzirebiliyor.” dedi. Önlem alınmazsa durumun daha da kötüleşebileceğini belirten Nnaemeka, “Yetersiz beslenme zeka geriliğine de neden oluyor. Bu da Nijerya’nın geleceğine gölge düşürüyor.” ifadelerini kullandı.

Yetersiz beslenmeye karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çeken Nnaemeka, tüm paydaşların ortak ve koordineli hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nijerya’da devam eden ekonomik kriz ve yolsuzluklar nedeniyle milyonlarca insan yoksulluk içerisinde yaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir