Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Namazlardan sonra okunan en güzel dualar
Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Hz. Muhammed (s.a.v) örnek davranışları ve örnek duaları ile biz ümmeti sürekli yol buluyoruz. Vakit namazlarından sonra hangi duaları okuyabilirim, Hangi duaları okumam gerekiyor veya Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) namazını kıldıktan sonra hangi duaları okumuştur. Gibi bir çok sorunuzun cevabını sizler için güzel bir makale olarak aktarmaya çalışacağız.Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Değerli kardeşlerim; vakit namazları veya nafile namazlar sonrasında Müslümanlar için sürekli aynı duaların yapılması yada şu duaları okuyun demek doğru değildir. Sürekli aynı duaların okunması doğru olmadığı için o an içinizden nasıl geçtiyse ve ihtiyaçlarınıza ve o anki duygularınıza göre dua etmeniz en doğru olanıdır. Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Bununla birlikte bir de Peygamber efendimiz ( s.a.v ) namaz sonrasında okuduğu ve tavsiye ettiği dualar vardır. Bizlerde bu özel ve birbirinden harika duaları sizlere aktarıyoruz. Önemli bir ayrıntıyı da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Namazlardan sonra okunan en güzel dualar
Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Duaları ezberleyerek sürekli aynı şekilde okumak, şiire dönüştürmek Müslümanlara yakışmaz bu nedenle sizlere örnek olması için bir kaç Peygamber efendimiz ( s.a.v ) dualarını aktaracağız.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- namaz kıldıkları zaman sağ eliyle başlarını meshederler ve:

“Kendisinden başka ilâh bulunmayan Allah’ın adıyla. Rahman ve Rahîm ancak O’dur. Benden kederi, tasayı ve hüznü gider ey Rabbim!” (Buharî, Deavat, 35, 40) derlerdi.

“Farz namazı kıldığınız zaman, her bir farz namazdan sonra on defa: “Lâ ilâhe illellâhu vahdehû lâ şerîke lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ kulli şeyin kadîrun.” deyiniz. Böyle diyene bir köle azâd etmiş gibi ecir yazılır.” (Buhârî, Ezan, 155) buyururlardı.

Muaz radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:

“Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum” buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti:

“Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!.” (Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60)

Namazlardan sonra okunan en güzel dualar

Namazdan sonra okunan dualar

Elhamdülillahi Rabbilâlemin esselatü vesselamü alâ Resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.

Ya Rabbi, kıldığımız namazları kabul eyle! Ahir ve akıbetimizi hayreyle! Son nefesimizde kelime-i tevhid söylememizi nasip eyle! Ölmüşlerimizi af ve mağfiret eyle!

Allahümmağfir verham ve ente hayrürrahimin. Teveffeni müslimen ve el hıkni bissalihin. Allahümmağfir li veli valideyye ve lilmüminine vel müminat yevme yekumül hisab.

Ya Rabbi, bizi şeytan ve düşman şerrinden ve nefs-i emmaremizin şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler, hayırlı ve bereketli rızıklar ihsan eyle! Ehl-i İslama selamet ihsan eyle! Din düşmanlarını kahr ve perişan eyle! Kâfirlerle cihad etmekte olan Müslümanlara imdad-ı ilahiyyen ile imdat eyle!

Namazdan sonra okunan Arapça dualar

“Allahümme inneke afüvvün kerimün tuhibbülavfe fafü anni.”

Ya Rabbi, hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva ihsan eyle! Allahümme inni eselükessıhhate velafiyete vel-emanete ve hüsnelhulki verridae bilkaderi bi rahmetike ya erhamerrahimin.

Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, belâdan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşman galebesinden, kötü huydan, bid’at işlemekten, dalalete düşmekten, ihlassız amelden, her çeşit günahtan, küfre girmekten, erzeli ömürden, ölürken gelecek fitnelerden, dinimize, dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

Hakiki iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalb, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemek, az uyumak, az konuşmak, az gülmek ve çok hizmet etmeyi; kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste Ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tövbe nasip eyle.

Namazlardan sonra okunan en güzel dualar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Etkili en güzel zikirler anlamları ve faziletleri – – İman ve Kuran İslami haber Kaynağı16 Mart 2021

[…] Kaynak: İbni Mace, No: 3818 En güzel namaz duaları […]

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Besmele ile başlamak ve Besmelenin faziletleri Üç ayların başlangıcı ve bitişi 2019 Vahiy Nedir? ve Vahyin Gönderiliş amacı nedir? Mescidi Nebevi Kuşbakışı Video görüntüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed nasıl oruç tutardı ( Ramazan orucunu nasıl tutardı ) Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır