Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Müslümanlar için Namazın önemi nedir?
Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

Namaz dinin direğidir, ile başlayan ve Müslümanların hayatında en önemli ibadet şekli olan namazla ilgili bu bildiğimiz gerçeği bir de farklı açılardan ele alıp namazın önemini bir kez daha hatırlayalım. Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

Allah (c.c ) katında namazla ilgili bir kaç ayeti kerimeyi sizlerle paylaştıktan sonra Namazın önemini bir de ayetlerle anlamaya çalışacağız. Gerçekten namazın sadece bir kaç düzenli hareketin olmadığı, yada belli vakitlerde kılmaz zorunda olduğunuz bir aktivite değildir. Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

Müslümanlar için rehber olan Kuran ayetlerinde Allah Azze ve Celle hazretleri namazla ilgili sürekli uyarılarda bulunuyor. Birde ibadetler zikredilirken sürekli namazdan bahsediliyor. Namazın sürekli kılınması, namazın Allah katında ki önemi gibi bir çok konuda Allah bizleri uyarıyor.Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

Şimdi Ayetlerle Namazı tanımaya çalışalım

“Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.”

Bakara Suresi, 45. Ayet

Bu ayeti kerimde Allah’a saygı duymanın anahtarı olarak bizlere anlatılıyor. Öyle ki namaz o kadar çok önemli olduğuna göre ben Müslümanım diyen herkesin namaz kılması gerektiğine güzel bir açıklamadır. Değerli din kardeşlerim Allah kendi ayeti kerimesinde bu kadar net bir şekilde namaz kılmamızı emrediyorsa bizler içinde farklı bir alternatif düşünmemiz söz konusu değildir.

Müslümanlar için Namazın önemi nedir?
Müslümanlar için Namazın önemi nedir?

“Hani İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin” diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.”

Bakara Suresi, 83. Ayet

İslam dinin de Allah (c.c ) Kendisine itaat edilmesini emrediyor. Bakınız Ayeti kerime de Allah’ın istediğine yüz çeviren İsrailoğlullarından istedikleri arasında Namaz geliyor. Namazdan yüz çevirmesi ile Allah muhafaza çok dikkatli olmalıyız.

Müslümanın namaz kılması

“Namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır.”

Nisâ Suresi, 103. Ayet

Namaz Allah’a saygı duymanın ilk anahtarıdır. Ben Müslümanım diyen birinin namaz kılmaması ne anlama geliyor bunu da sizlere bırakıyoruz. Müslüman bir kişinin Allah’a saygı duyması için üstüne düşenleri yerine getirmesi gerekiyor.

Müslümanlar için Namazın önemi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2021 cuma mesajları – Ayetli ve hadisli en güzel cuma mesajları Hz. Peygamberin Hayvan sevgisi ve Hadisler Hz. Muhammed’in ( s.a.v ) hayatının kısa özeti Kuran-ı Kerime göre insanın özellikleri nelerdir? Dini bir mekanla eğlence mekanına yapılan saldırı aynıdır Myanmar Hükümeti: Arakanda Katliam yok

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır