Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Müslümanın aynası Peygamberimiz olmalıyken;

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » Müslümanın aynası Peygamberimiz olmalıyken;
Müslümanın aynası Peygamberimiz olmalıyken;

Değerli kardeşlerim bu hafta sizlere hani peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V ) bir kıssa anlatımı vardı. Mümin, Müminin aynasıdır diye bizlerde bu hafta bu konu üzerinde biraz hasbi-hal etmeye çalışacağız.

Müslüman ahlak konusunda kendisine örnek ve öncü olarak gönderilmiş peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V )’i örnek ve model almalıdır. Örnekleme elbette ki önemlidir çünkü bize sunulan değerleri görmek ve anlamak gerekmektedir.

Öncelikle örneğimizin hayatını hatırlamak ve yaşamış olduğu zorlu süreci empati yaparak anlamaya çalışmalıyız. Bu süreç sözde değil gerçekten içten ve samimi olmalıdır. Düşünsenize günümüz Müslümanları ağızlarında Allah lafzı düşmez ama Allah’a karşı sorumlu olduğu çerçeveyi de hatırlamaz. Peki hem Allah deyip hemde bunları yapmamak bir Müslümana yakışan bir tutum mudur kesinlikle hayır. Bunun bu şekilde olmasının sebebi Rabbimizin bizlere örnek olarak gönderdiği modelini tanımamış ve anlamamış olmamızdır.

Düşünseniz adı Müslüman ama;
Yalan konuşuyor, Hile yapıyor, Sözde Allah diyor ama kalben unutuyor, Ahlak yoksunu bir duruma düşüyor, dünya dengesinde sadece sömürü olarak görülüyor, Dinini tanımıyor, Kahrolsun şeriat diyebiliyor. Bu söylemlerin sahibi maalesef ki Din kardeşlerimiz artık dini araştırıp okumak yerine sadece dinleyerek öğrenmeye çalışıyorlar. Ne kadar acı bir durum insan dinin dinleyerek değil birebir okuyarak ve araştırarak öğrenmelidir. Aksi durumda sizlere öğretilenin ne kadar doğru olduğunu bilemezsiniz sizlere öğretilenin doğru olduğunu bilirsiniz.

peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V )’i düşünseniz kardeşlerim: Okuma yazması olmayan bir insan bir anda Rabbi tarafından bu muhteşem nimetle mükafatlandırıldı, Hemen Allah tarafından kendisine sunulanı bakınız sunulanı diyorum en iyi şekilde hem öğrendi hemde öğretti. Yani peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V ) hem öğrenci olup öğrendi hemde muallim olup öğretti.

peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa ( S.A.V ) hiç bir sahabesine oturun ben size okuyayım sizde öğrenin demedi, Öğrendiklerini harfiyen öğretti. Sahabeler ne yaptı daha fazla öğrenme azmi içerisinde Kuranı kerimin ilk ayeti kerimesi olan OKU emrini yerine getirdiler.

Şimdi bizler ne yapıyoruz!
Müslüman olarak bazı şeylerin farkında mıyız?
Örnek almamız gereken rehber kaynağı tanıyor muyuz?

Değerli kardeşlerim; doğru olan şeyler kesinlikle Allah’ın Müslümanlara sunduğu net çizgidir. Yalan veya yanlış şeyler ise Allah’ın Müslümanlar için hayırlı olmayan ve kötü olarak gösterdiği yollardır. Lütfen artık öğrenmek için kuranı Arapça okuyarak değil anlayacağınız dilde okuyarak anlamaya çalışın

Müslümanın aynası Peygamberimiz olmalıyken; - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Cami imamının EVET vaazına soruşturma Peygamberimizin yaptığı günlük zikirler Faizin Müslümanlar arasında normalleşmesi İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir? Birilerine bağımlı hale gelen imamlar Dini bir mekanla eğlence mekanına yapılan saldırı aynıdır

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır