Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Müslüman İlim öğrenirken nelere dikkat etmeli?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Müslüman İlim öğrenirken nelere dikkat etmeli?
Müslüman İlim öğrenirken nelere dikkat etmeli?

Müslüman temel olarak ilim kavramı ile birlikte var olmuştur. İslam dini Müslümanların olduğu yerde ilmin ilmin olduğu yerde de Müslümanın olması gerektiğini sürekli zikreder. İlim konusu çok önem verilen bir konu olduğundan bu gün sizlere Müslüman İlim öğrenmeye başlarken nelere dikkat etmelidir? sorusunun yanıtını aramaya ve cevaplamaya çalışacağız. Oku kelimesi ile başlar Müslümanın İlim macerası. Günümüz de Müslümanların ilimden geri kalmışlıklarının sebebi yine Müslümanların kendileridir. Biz olayın bu boyutuyla değil gerçekte olması gereken boyutu ile bakacağız.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
İlim talebesinin bazı vazifeleri şunlardır:
a- Kalbini bütün fena hâllerden temizlemelidir. Hadis-i şerifte, (Din, temizlik üzerine kurulmuştur) buyuruldu. Buradaki temizlik, sadece dış temizliği değil, aynı zamanda bâtın temizliğidir. Başka bir hadis-i şerifte de, (Köpek bulunan eve rahmet melekleri girmez) buyuruldu. Kalbi bir eve benzetelim. Bu eve melekler gelir. Gazap, kin, haset, kibir gibi kötü huyları havlayan köpek kabul edelim! Böyle azgın köpeklerle dolu eve rahmet melekleri girmez. Allahü teâlâ ilim nurunu kalbe melekler vasıtası ile akıtır. Rahmet meleklerinin girmediği kalb ilimden mahrum kalır.

b- Bütün gücünü ilme bağlamalıdır! Başka şeylerden alakayı kesmelidir! Dağınık fikir, suyu bölünen ırmağa benzer. Sağa sola aktığından bahçeyi sulayamaz.

c- İlmiyle kibirlenmemelidir! Hiçbir İslam âlimini küçük görmemelidir! Cahil ve aciz bir hastanın, mütehassıs bir doktoru kabul etmesi gibi İslam âlimlerini kabul etmelidir. Talebe, şahsi fikrini bir tarafa atmalı, İslam âlimlerinin öğüdüne kulak vermelidir! İslam âlimlerinin hata gibi görünen işini, kendi doğrusuna tercih etmelidir!

d- Faydalı ilimleri öğrenmeye çalışmalıdır! İlimden gaye, kalbi kötü huylardan temizleyip, faziletlerle süslemektir.

e- Zorluklara karşı sabırla göğüs germelidir. İlim ve diğer nimetleri acı ilaçlarla kaplamışlardır. Akıllı olan, bunların içine yerleştirilmiş tatlıları görür. Üzerindeki acı örtüleri de tatlı gibi çiğner. Acılardan tat alır. Hasta olan onun tadını duyamaz. Hastalık, Allahü teâlâdan başkasına gönül vermektir.

Müslüman İlim öğrenirken nelere dikkat etmeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Allah ismi, faziletleri ve sırları Hz. Ebu Bekir kimdir? ( Halifeliği, Müslüman oluşu ) Müslümanlar neden geri kaldı? Ankara ve İstanbul’da Çalışan annelere bakıcı desteği Veda hutbesinde hangi temel hak ve hürriyetlerden ( Özgürlükten ) bahsedilmiştir? Resimli Cuma Mesajları 2019

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır