Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır?
Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır?

Deniz ürünleri ile ilgili olarak mezhepler farklılık göstererek, midye yemek haramdır veya istiridye yemek haramdır gibi fikir ayrılıkları olmuştur. Peki bu konuda gerçekten olay nedir?

Yani denizden çıkan her şeyi bizlere helal kılan Allah, neden midye istiridye ve kalamar gibi deniz canlılarını haram kılmıştır?

Midye ve istiridye yemek haramı, değil mi?

Değerli kardeşlerim öncelikle Kuran-ı kerimi okumak en güzel tavsiye olunur. Çünkü her şey o kadar güzel anlatıyor ki, başkalarının sizlere fetva vermesine gerek bırakmaz. Sizlere iki ayeti kerime paylaşacağız ve sonra da mezheplere göre neden haram ve neden haram bununla ilgili bir kaç açıklamada bulunmak istiyoruz. 

“Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.”  Nahl Süresi 14

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” Mâide Sûresi, 96.

Yukarı da sizler için sunduğumuz iki ayeti kerimeyi okuduğunuz da Allah hiç bir canlıyı kısıtlamadan bizlere helal kılmıştır. Bu avlanmada belli şartlar koşulmuş o da hayvanların acı çekmemesi ve zulüm etmememiz içindir. Bunun dışında bütün canlılar bizlere helal kılınmıştır. Bütün canlılar derken deniz canlıları için yazıyoruz. 

Hanbeli, maliki ve Şafii mezhepleri denizde yaşayan ne varsa yemeyi kabul görmüştür. Bazı durumlar durumlar dışında oda bazı deniz hayvanlarının hem karada hemde deniz de yaşıyor olabilmeleri gibi.

Sadece Hanefi mezhebi bu konu da farklı bir düşünce ortaya atmıştır. Bunu savunmasının nedeni ise; hem görüntüleri hemde içinde kinin hoş görünmüyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Selam ve dua ile kalın

Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kusmak ( İstiğfar Etmek ) orucu bozar mı? Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri Kur’an da aklı kullanmakla ilgili ayet Fransa’da camilere Domuz Başı ile saldırı Sabah namazı ve ezanı ile ilgili merak ettikleriniz İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır