Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır?

by prAmid

Deniz ürünleri ile ilgili olarak mezhepler farklılık göstererek, midye yemek haramdır veya istiridye yemek haramdır gibi fikir ayrılıkları olmuştur. Peki bu konuda gerçekten olay nedir?

Yani denizden çıkan her şeyi bizlere helal kılan Allah, neden midye istiridye ve kalamar gibi deniz canlılarını haram kılmıştır?

Midye ve istiridye yemek haramı, değil mi?

Değerli kardeşlerim öncelikle Kuran-ı kerimi okumak en güzel tavsiye olunur. Çünkü her şey o kadar güzel anlatıyor ki, başkalarının sizlere fetva vermesine gerek bırakmaz. Sizlere iki ayeti kerime paylaşacağız ve sonra da mezheplere göre neden haram ve neden haram bununla ilgili bir kaç açıklamada bulunmak istiyoruz. 

“Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.”  Nahl Süresi 14

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” Mâide Sûresi, 96.

Yukarı da sizler için sunduğumuz iki ayeti kerimeyi okuduğunuz da Allah hiç bir canlıyı kısıtlamadan bizlere helal kılmıştır. Bu avlanmada belli şartlar koşulmuş o da hayvanların acı çekmemesi ve zulüm etmememiz içindir. Bunun dışında bütün canlılar bizlere helal kılınmıştır. Bütün canlılar derken deniz canlıları için yazıyoruz. 

Hanbeli, maliki ve Şafii mezhepleri denizde yaşayan ne varsa yemeyi kabul görmüştür. Bazı durumlar durumlar dışında oda bazı deniz hayvanlarının hem karada hemde deniz de yaşıyor olabilmeleri gibi.

Sadece Hanefi mezhebi bu konu da farklı bir düşünce ortaya atmıştır. Bunu savunmasının nedeni ise; hem görüntüleri hemde içinde kinin hoş görünmüyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Selam ve dua ile kalın

İlgili İçerikler

Leave a Comment