Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mezheplere göre ezan dinlemenin hükmü nedir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslami Sorular » Mezheplere göre ezan dinlemenin hükmü nedir?
Mezheplere göre ezan dinlemenin hükmü nedir?

Ezan dinin var olduğunu gösteren en temel işaretlerden sadece biridir. Hürmet ve saygı amaçlı olarak ezan okunduğu sırada sohbet etmenin, kuran okumanın bırakıldığını biliyoruz. 

Peki ezan okunduğu sıra da mezheplerin bu konuda görüşleri nelerdir. Yani Hanefi mezhebi ezan okumayı nasıl değerlendiriyor veya Şafii mezhebi gibi.

Ezan okunurken yapmamız gerekenler nelerdir

Ezanın hükmü  Sorunun cevabı:

Hanef mezhebi bunun, vacip olduğunu söyler, çünkü emir “vücup” ifade eder. Malıki mezhebinden bazıları ve Zahirilerin mezhebi de bu konuda birleşmişlerdir.

İmam Malik, İmam Şafii,İmam Ahmed ve Hanefi mezhebinden Tahavî’nin de içinde bulunduğu cumhura göre sözle icabet vacip değil, müstehaptır. (Davudoğlu, VI/27; lbn Hacer, Fethu’1-Bârî, N/92-93; Aynî, IV/280)

Kendi kendine Kur’an okuyan ve tesbih çeken kimse de bunları bırakıp ezana icabet etmelidir. Ama mescidde (başkaları dinlerken) Kur’an okuyan, okumasına devam edebilir.

Mezheplere göre ezan dinlemenin hükmü nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çocuklara doğru eğitim vermenin yolları ve Kuran Kuran-ı Kerimde geçen Kadın ayetleri Gırgır dine hakaret etti, cezası kapatma oldu foto Fıkıh ilminin nedir ve önemi nedir? Hz. Mevlana’nın Kısa hayat Hikayesi ve Eserleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır