Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Melekleri insan gözüyle görmek mümkün mü?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Melekleri insan gözüyle görmek mümkün mü?
Melekleri insan gözüyle görmek mümkün mü?

Nurdan yaratılmış melekleri görmek söz konusu olabilir mi? yada insanlara görünen melekler olmuş mudur?

Değerli kardeşlerim Melekleri anlatmadan önce Nurda yaratıldıklarını hatırlatmakta fayda vardır. İnsanoğlunun gözü bu yaratılmışları görmek için uygun değildir. İnsanların gözleri bu cevherleri görmek uygun bir yaratılışa sahip olmadığından dolayı sadece Peygamberler görebilmiştir.

Peygamberler de Melekleri gerçek yaratılışları ile görmüşlerdir. Meleklerin farklı girebildiklerini bildiğimiz için bu şekillerde insanoğluna görünmüş olabilir.

Melekleri hakiki mahiyetleri ile göremememiz ve beş duyumuzla hissedemeyişimiz, onların yok oldukları iddiasını gerektirmez. Duyu organlarımızın maddi âlemde kendi dahi hissedemedikleri pek çok şey vardır. Kulağımız çok tiz ve çok pes sesleri işitmez. Bugün varlığı aletlerle tespit edilen ışık dalgalarının hepsini, hele röntgen ve ultraviyole ışınlarını gözle görebilseydik, dünyayı şimdikinden çok başka şekilde tanıyacaktık.

Biz daha kendi alemimizdeki tezahürlerin hakikatına vakıf değilken, Cenâb-ı Hakkın yarattığı namütenahi alemlerdeki namütenahi hadiselerin varlığını nasıl inkar edebiliriz?

Demek ki bir şeyi gözle görememek, o şeyin yok olduğuna delil olmaz. Gözle göremediğimiz pek çok şey var ki, o şeyin vücudunu aklımızla, ilim ve tecrübe ile, deneylerle kabul ediyoruz. İşte, melekler de gözle göremediğimiz halde, varlığını kabul ettiğimiz nesneler dendir.

Ancak, Allah dilerse melek, cin gibi ruhani varlıkları temessül ettirir ve insanlara da gösterir.

Melek, cin ve ruhaniler her ne kadar kendilerine has yapılarıyla bu alemde görülmeseler bile, bu aleme has vasıtaları kullanıp, kılıf ve elbise giyerek görünebilirler. Meleklerin ve cinlerin bu şekilde görünmelerine “temessül” diyoruz. Kur’an-ı Kerim, temessülü anlatırken (Meryem, 19/17),

“Melek, (Hz. Meryem’e) tastamam bir insan şeklinde temessül etti.” der.

Efendimiz (s.a.v)’e vahiy getiren melek, bazen kendine has keyfiyetle, bazen bir muharip şeklinde, bazen de daha başka suretlerde geliyordu. Beni Kureyza üzerine yürüneceği zaman Cebrail (a.s), tozu toprağı üstünde bir muharip suretinde gelmiş ve “Ya Rasülallah, siz zırhlarınızı çıkardınız, fakat biz melekler taifesi çıkarmadık.” demişti. Yine aynı melek, bazı zaman oluyordu ki, Dıhye (r.a) suretinde geliyor, bazı zaman da, dini talim etmek maksadıyla üzerinde hiç de yolculuk emaresi taşımayan bir misafir kıyafetinde geliyor ve “İman, İhsan, İslam nedir?” şeklinde sualler sorup, verilen cevapları “Doğru” diye tasdik edip gidiyordu…

Melekleri insan gözüyle görmek mümkün mü? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır? İşittiğiniz veya duyduğunuz her söze inanır mısınız? Neden? İmamı Malik ( Mâlik b. Enes ) Kimdir? foto Kuran’a ve Hadislere göre Cinler ve özellikleri Rüyada Abdest aldığını görmek anlamı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır