Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mahmut Celalettin Ökten Kimdir? ( Ökten Hocanın hayatı ve hayali )

Ana Sayfa » Biyografi » Büyüklerimiz » Mahmut Celalettin Ökten Kimdir? ( Ökten Hocanın hayatı ve hayali )
Mahmut Celalettin Ökten Kimdir? ( Ökten Hocanın hayatı ve hayali )

Celal Hoca olarak da ifade edilen Mahmut Celalettin Ökten hocamız İmam hatip Okullarının kurulmasına büyük gayretler sarf etmiş bir büyüğümüzdür. Öncelikle Celalettin Ökten Hocamızın konu ile ilgili olarak hayalini kısaca açıklamak gerekirse İslami ilimlerde modern metodoloji ve sosyolojinin uygulanmasını arzu eden hocamız, klasik kelâmın, çağımız insanının ve İslam dünyasının ihtiyacını karşılayacak yani anlayabilecekleri düzeyde yeni ilm-i kelam haline getirilmesini gerekli gören Celal Hoca’nın bu gaye ile hazırladığı ama tamamlanmamış bazı çalışmaları da mevcuttur. 1000 cilt kitabı Süleymaniye Kütüphanesi’ne bağışlandı.

İmam ve Hatip okullarının öncüsü olarak anılmaktadır. Kütür ve Turizm Bakanlığı tarafından adına ödü törenleri hazırlanmaktadır. Amaç ise imam hatipleri kurma mücadelesi ile birlikte ilk Müdür ve fikir babası olmasıdır.

Mahmut Celalettin Ökten Kimdir?
Baba tarafından Gürcüzadeler olarak bilinmektedir, dini ilimler alanında isim yapmış ve tanınmış bir aileye mensuptur, Trabzon’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta kuran hıfzını tamamlayıp, Rüşdiye okuluna kaydoldu ardından Trabzon İdadisi’ne yazıldı. İdâdîde okuduğu yıllarda dedesi Ömer Feyzi Efendi’nin yerine Trabzonda bulunan Çarşı Camii’nin imam ve hatipliğini yaptı. 1905 yılında İstanbul’a giderek Darülmuallimin-i Aliye’ye girdi. Bu okulu bitirdikten sonra Darülfünun Edebiyat Şubesi’ne kaydoldu. 1911 yılında buradan mezun olunca İstanbul Sultanisi Arapça muallimliğine tayin edildi ve İlmi yetişkinliği yanında başarılı öğretim metodu sayesinde kısa sürede “Celâl Hoca” olarak şöhret buldu.

Harf inkılabından sonra Arapça derslerinin kaldırılması üzerine okulun Türkçe hocalığını da üzerine alan Celal Hoca, uzun yıllar İstanbul’un çeşitli okullarında Türkçe, edebiyat, felsefe ve mantık dersleri okuttu. Vefa Lisesi’nde felsefe hocası iken 1947 yılında emekliye ayrıldı. 1949 yılında ise Maarif Vekaletince İstanbul’da açılan imam-hatip kursuna müdür ve öğretmen olarak tayin edildi. Bu vesile ile okulların eksiklerini görüp, bunları giderme imkanı bulan Celal Hoca birçok yetkili ile görüşmelerde bulundu. Sonunda imam-hatip okullarının açılması yönünde karar alındı ve Celalettin Ökten 1951 yılında İstanbul İmam-Hatip Okulu’nun ilk müdürü oldu.

İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde 2 yıl ilm-i tevhid ve kelam derslerini okutan Celal Hoca 21 Kasım 1961’de vefat etti, Edirnekapı Şehitliği’ndeki aile kabristanına defnedildi.

Mahmut Celalettin Ökten Beceri ve meziyetleri
Arapça, Farsça, Fransızca bilen, özellikle Arap edebiyatına vukufuyla tanınan, İslami ilimler yanında Batı kültürünü de yakından incelemiş bir din alimi olan Celal Hoca, bütün ilmi hayatı boyunca tahkik metodunu uyguladı. Genel felsefe, kelam ve İslam felsefesi alanlarında iyi yetişmiş, bu konularla ilgili olarak Arapça ve Fransızca’dan tercümeler yaptı.

Gayretli, aynı zamanda sabırlı ve kanaatkar bir anlayışla eski kültürün yeni nesle aktarılmasında başarılı hizmetler gerçekleştirdi. Günümüz insanının tasavvur edemeyeceği kadar sade bir hayat yaşardı.

Celal Hoca’nın, tabiatındaki aşırı titizlik ve müşkülpesentlik, okuduğu ve yazdığı her kelime üzerinde duruşu, her noktada kaynak eserleri uzun uzadıya tahkik edişi gibi sebeplerle bazı makaleleri dışında yayımlanmış herhangi bir eseri bulunmamaktadır.

İslami ilimlerde modern metodoloji ve sosyolojinin uygulanmasını arzu eden, klasik kelâmın, çağımız insanının ve İslam dünyasının ihtiyacını karşılayacak yeni ilm-i kelam haline getirilmesini gerekli gören Celal Hoca’nın bu gaye ile hazırladığı tamamlanmamış bazı çalışmaları da bulunmaktadır. 1000 cildi aşkın eserden oluşan kitaplığını Süleymaniye Kütüphanesi’ne bağışladı.

Mahmut Celalettin Ökten Kimdir? ( Ökten Hocanın hayatı ve hayali ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yapışık ikizleri görüp de şükretmemek olur mu? Hadislerin doğruluğu ve sahih olduğu nasıl tespit edilir? Midye, istiridye ve kalamar türü deniz canlılarını yemek neden haramdır? 2021 cuma mesajları – Ayetli ve hadisli en güzel cuma mesajları Peygamber Efendimiz’in ( S.a.v ) en güzel duaları Yaz, Kış demeden dilendirilen çocukların dramı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır