Kusmak ( İstiğfar Etmek ) orucu bozar mı?

Ramazan aynın başlaması ile birlikte akıllarda kalan bir çok soruda cevap bekliyor. Bu nedenle gelen bir soruyu siz değerli kardeşlerimizle paylaşalım istedik.Oruçlu iken istiğfar etmek yani kusmak orucu bozar mı? gibi bir soru geldi ve bizlerde bu sorunun cevabını bütün ayrıntıları ile birlikte sizlere sunmaya çalışacağız.

Kustuğumuz zaman orucu nasıl devam etmemiz gerekir?

Kusmak kaza gerektirir mi?

Kustuğum için orucumu devam etsem ne olur? gibi sorularınızın yanıtını bulabileceksiniz. Şimdi sizler için seçtiğimiz konumuzu diyanetin verdiği bilgilerle birlikte sizlere aktarıyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre; Ağız dolusu kusmak ( İstiğfar Etmek ), biri kendiliğinden gelen, diğeri de isteyerek olmak üzere iki şekilde meydana gelmektedir. Bir hastalıktan dolayı ağız dolusu olarak kendiliğinden gelen kusuntu kendi kendine içeri giderse ittifakla oruç bozulmaz. Fakat, kişinin kendi isteğiyle içeri çekilirse oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Esas itibariyle bir hata eseri olarak oruç bozulunca hiçbir şey yeyip içmeden iftara kadar beklemek vaciptir. Bir hata sonucu bozulan oruçtan sonra kusmada olduğu gibi yeyip içmek sadece kazâyı icap ettirir, keffâreti gerektirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir