Kurban bağışlamak için değil, kesmek içindir

Kurban bayramı yaklaşıyor ve Allah izin verirse 21 Ağustos tarihinde yani salı günü bayrama kavuşacağız.bayramla ilgili çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir nokta da naçizane fikrimizi sizlerle paylaşmak istedik.

Kurbanı bekleyen bir çok fakir fukara varken, bağışlamak doğru mu?

Kesilen kurbanlık hayvanların Allah rıza için kesilmesi ile başlayan bu ibadetinde bir çok amacı vardır. Öncelikle ihtiyaç sahiplerinin boğazından bir kaç tike de olsa etin geçmesidir. 

Bu nedenle kesilen kurbanlık hayvanların önemi de çok büyüktür. Kurbanı kesmeye niyet etmiş bir kardeşimiz hemen alternatif bir çözüm olan bağışlamayı uygun görebilir ama bu doğru değildir. Çünkü bağışlanması gereken o kadar şey varken kurbanı bağışlamayın ve kesip komşularınız ve dostlarınız ve akrabalarınızla paylaşın. 

Bağışlamak istediğiniz de kimse sizlere engel değil en azından iki kurban niyet edin birini mutlaka kesip sizden bekleyenlere dağıtın, ikincisini de bağışlayın.

Değerli kardeşlerim; kurban önemli bir ibadettir. Allah’ın kestiğiniz kurbana ihtiyacı yoktur ama Allah’ın yarattığı hayırlı kulları olan Müslümanların bu vesile ile kesilmiş olan kurbanlık hayvanların etlerine ihtiyaçları vardır. 

Lütfen kurbanlarınızı bağışlamak yerine kesip ihtiyaç sahiplerini sevindirin. Bu paylaşımın sonunda Allah rızası için mutlu olacaksınız. Bağışlamak olayını yok sayıyoruz anlamına gelmesin. Sadece Kurbanın gerçek amacına hizmet etmesi için bunu yazıyoruz. İmkanı olan insanlar mutlaka bağışlıyorlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir