Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır.

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır.
Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır.

Kuran-ı Kerim Arapça indirilmiş bir kitap olduğundan dolayı öncelikle bu soru çok fazla sorulmaktadır. Kuran-ı Kerimi Arapça mı, Türkçe mi okuyalım diye.

Kuranı kerimi okumak için Allah katında bütün çabaların mutlaka karşılığı vardır. İster Arapça okuyun isterseniz de Türkçe yani her halükarda kardeşlerim sevabınız boşuna gitmez.

Tabi işin aslı ise anlamak olduğundan bu hususa çok dikkat etmek gerekmektedir.

Kuran Türkçe mealiyle okunmalı mı?

Yeryüzüne insanların bilgi ve ışık kaynağı olarak gönderilmiş olan kuranı kerim elbette ki anlaşılması ve tatbik edilmesi gerektiği için anlayabileceğimiz dilde okumamız daha hayırlı olacaktır. Tabi Arapça da okunmayacak anlamına gelmektedir.

Kuranı Arapça okumamız yeterli midir?

Değerli kardeşlerim Kuranı kerim yer yüzüne ışık ve yardımcı olmak için geldiği için anlamak gerekmektedir. Yani anlayamadığımız bir kitabı hiç bilmediğimiz bir dilde okumamızın bizler için bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle Arapça da okunacak ama Kuranı kerimin bizlere nasihatlerini, tavsiyelerini, kaide ve kurallarını da anlamamız içinde anladığımız dilde okumamız gerekmektedir.

Kuranı anlamak ve yaşamak için bilmek gerekiyor.

Allah azze ve celle hazretleri insanoğlu için bulunmaz bir nimet göndermiş ve hayatı bu kaynak kitaba göre ayarlanmasını da emretmiştir. Müslümanların öğrenmesi de bu hususta farzdır.

Arapça öğrenme şansı olanlar Arapça öğrenerek Kuranı daha iyi anlayabilirler böyle bir imkan yok ise Türkçe meallerini okuyarak kuranı hayatımıza idrak etmemiş gerekmektedir.

Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Zalimi Zalimle Cezalandırmak İslam’a göre çalışan kadının durumu Myanmar Hükümeti: Arakanda Katliam yok Hz. Muhammed’in çok evlenmesinin hikmeti nedir? İşittiğiniz veya duyduğunuz her söze inanır mısınız? Neden? Allah’ın Rahmet ve Merhamet kapısına Bekçilik Yapmak

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır