Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslami Sorular » Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?
Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Son zamanların en korkulu olayı şüphesiz ki Korona virüsü oldu. Tabi bir de devletlerin aldığı tedbirler var. BU tedbirler gerekçesi ile yapılan bazı olağan üstü tedbirler gerekçesi ile bizleri de ilgilendiren durumlar söz konusu oldu. Özellikle Cuma namazının iptal edilmesi söz konusu olduğundan dolayı Müslümanların bu konuda ki tepkileri çok büyük oldu.Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Öncelikle değerli kardeşlerim: Cuma namazını iptalini gerektirecek kadar durum ciddi ise bunu insanlara göstermek ve insanları ikna etmek gerekmektedir. Tabi devletin elinde ki verilen bizlerde olmadığı için işin ciddiyeti konusunda onların verdikleri bilgilere dayanmak dışında yapacak bir şeyimiz yoktur. Bu iptali gerektiren hal eğer gerçekten bu kadar büyük değilse vebali bu hükumetin boynunadır. Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Tabi uygulamalar çerçevesinde olaya baktığımız da, toplu taşıma araçlarında insanların iç içe seyahat ettiği, toplu çalışma alanlarının olduğu noktaların var olduğunu gördüğümüz de ister istemez sormak zorunda kalıyoruz. Tedbirleri almak devletin en büyük görevidir. Bu görevi icra ederken öncelikli alanları yapması gerekirken, iş, seyahat gibi noktaları serbest bırakıp sadece camilere bunu uygulaması ne kadar doğru sormak lazım.

Cuma namazını terk etmek

Cuma namazını terk etmek olarak görülen bir uygulama ise bu kesinlikle kabul edilemez bir durum olacaktır. Ancak tedbir olarak yapılan bir müdahale ise uyulur ve olması gerekmektedir. Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi?

Nitekim bu konu ile alakalı olarak sizlere güzel bir alıntı yapıyoruz.

Cuma namazını terk etmek ve yok saymak için yapılan herşey kabul edilemez. Sadece tedbir olması için ise yapılması uygundur.

Abdullah b. Abbas -Allah ondan ve babasından râzı olsun yağmurlu bir günde müezzinine şöyle dedi:

(Ezân okurken) “Eşhedü enne Muhammeden Rasûlullah”, dedikten sonra “Hayye ale’s-salâh” deme. Namazlarınızı evlerinizde kılın, de.

İnsanlar bu davranışı (onun bu sözünü) yadırgar gibi oldular.

Bunun üzerine Abdullah b. Abbas -Allah ondan ve babasından râzı olsun şöyle dedi:

Bunu benden daha hayırlı olan biri (Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem) yaptı. Cuma namazı farz olduğundan dolayı size sıkıntı vermek istemedim. O zaman çamurlu ve kaygan zemin üzerinde yürüyecektiniz (Şayet müezzinin: “Hayye ale’s-salâh” demesine engel olmasaydım, onu işiten herkes hemen namaza gelir ve bu da ona zorluk verirdi. Bunun için müezzine: “Namazlarınızı evlerinizde kılın” diyerek insanların, yağmurun, farzı, ruhsata (izine) çeviren bir özür (mazeret) olduğunu bilmelerini istedim).” (Buharî; hadis no: 901. Müslim; hadis no: 1128)

Değerli kardeşlerim umuyoruz ki bu hastalığın bu kötü durumun bizleri etkilemeden bir an önce son bulmasıdır. Tabi Cuma namazının terki çok zor durumlar için olduğundan dikkatli olmak zorundayız.

Cuma namazının farz olduğunu ve cemaatle birlikte kılması gereken bir namaz olduğunu her Müslüman biliyor. Bu farz sadece erkekler içindir, kadınlara cuma namazı farz değildir.

Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kuranı Kerimde Deniz, güneş ve kalem üzerine yemin edilen ayetler Sevap Nedir? – Sevabı neye benzetebiliriz? İslam’a göre İmanın Mahiyeti Peygamberimizin yaptığı günlük zikirler Halep Yanıyor ! Peki Müslümanlar Allah peygamberleri neden veya niçin göndermiştir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır