İslamda zinanın cezası ölüm mü ( recm etmek mi? )

by prAmid

Recm kelimesi Arapça da taşlamak veya kovmak anlamlarına gelmektedir. Bizim anladığımız ise zina eden kadının taşlanarak öldürülmesini ifade etmektedir.

İslam dinine göre zina eden kadın ölüm cezasına çarptırılır ve recm edilerek yani taşlanarak öldürülür. İfade yıllarca bizlere sunulmuş bir çok İslam alimi tarafından da kabul görmüş bir uygulama biçimidir.

Peki İslam’da suçun cezası olarak gerçekten öldürmek var mıdır?

İlk olarak recm konusunun dayandığı Hadisi şerifte kadının birinin kendi kendini ele vermesiyle birlikte Peygamber Efendimizin onayı ile gerçekleşen bir durum olarak anlatılıyor ve bu durum buraya dayandırılarak bir çok İslam alimi tarafından da bu hadis kabul görüyor.

Şimdi bizler de Kurana bakarak bu hadisin doğru olup olmadığını sizlere açıkladıktan sonra kuran bu konu da ne demiş ve nasıl bir ceza uygun görmüş onu da sizlere ayetle açıklayacağız.

Öncelikle kuran-ı kerim de öldürmek eylemi kullanıldığında büyük bir yanlış olduğunu ifade ediyor ve “bütün insanlığı öldürmüş gibidir” açıklamasıyla da ne kadar ciddi bir sorun olduğunu ifade ediyorken diğer bir yandan da hadisi şerifi getirip öldürün demiştir demek doğru geliyor mu?

Hele ki zina konusunda Ayette :
Zina eden kadın ve zina eden erkeğin her birine yüzer değnek (celde) vurun. Eğer Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, onlara Allah’ın dini(ni uygulama) konusunda sizi bir acıma tutmasın; onlara uygulanan cezaya mü’minlerden bir grup da şahit bulunsun. Nur 32

Düşünsenize Zina eden kadına ölüm emrini verenler Kuranın unuttuğunu düşünmüş olmalılar ki böyle bir hükme karar vermişler. Oysa ki bu kadar önemli bir kararı Allah neden ayette vermesin!!!

Ölüm olacaksa bunu ilk olarak Allah ayeti kerimesinde mutlaka verirdi. Yani sadece zina edenlere verilecek ceza 100 değnektir.

İslam dinin de recm etmek kesinlikle yoktur

İlgili İçerikler

2 comments

Kazım Nursaçan 26 Haziran 2018 - 15:26

Ayette varmış da keçi yemiş güya. İslam’a recm eklemek için her yalanı uydurmuşlar. Kim ”islam’da recm var” derse müşrik olur.

Reply
Mehmet Ali Akgündüz 31 Mart 2020 - 19:57

Bu zaten islama Fitne Tohumu eken cahil islam ülkeleri Tarafından yahudi şeytan ve şarlatanları Tarafından ortaya atılmaktadır. Ve buna gönülden inanıyorum bu ülkeleri Türkiye Düzeltecektir Yazıklar olsunki Allahın Ayetlerini yalanlayanlara ve vay hallerine İslamda zina evli bekar olsun cezası değnek cezasıdır.

Reply

Leave a Comment