Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

Ana Sayfa » İslam Haber » İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?
İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

İslam dinin de hem kadının giyimi ile hemde erkeğin giyiminde dikkat edilmesi gereken noktalar kapanmak ve edep yerlerinin dikkat çekmeyecek şekilde gizlenmiş olmasını konu almaktadır. Yoksa günümüzde ki gibi cübbe sarık giymekle alakalı bir durum değildir.

Bununla ilgili olarak Müslümanların yaşadıkları bölgelere göre giyinmeleri gayet normal bir durumdur. Yani birinin cübbe ve sarık giymesi onu üstün kılmaz yada bu şekilde giyinmek zorundasınız diye bir kaide yoktur. İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

“Ey Âdemoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise bahşettik. Takvâ elbisesi ise daha hayırlıdır.” (A‘râf, 26)

Dikkat ederseniz Kuran’ı kerim de bizlere öğüt ve yol olarak sunulan ayeti kerimelerde bile bu konu ile ilgili olarak sadece sınırlar çizilmiştir. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin döneminde Hz. Muhammed (s.a.v ) Arap kültürüne göre giyinmiştir. Nitekim aynı dönemde yaşamış Müslüman örneklerinde İranlı bir Müslüman İran kültürüne göre, Mısırlı bir Müslümanda Mısır kültürüne göre giyinmiştir.

İslam'da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

Cübbe ve Sarık giyinmek şartmı?

Bu durum da herkes Arap kültüründe ki gibi giyinirse Sünnettir gibi bir şey söyleyemez.

Başka bir ayeti kerime de ise durum yine sınırlar dahilinde bizlere ifade edilmiştir.

“Ey Peygamber! Zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle; (bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında) dış kıyâfetlerini üzerlerine alsınlar! Bu, onların (iffetli kadınlar olarak) tanınmalarını ve rahatsız edilmemelerini temin eder. Şüphesiz Allah, çok bağışlayıcıdır, rahmet edicidir.” (Ahzâb, 59)

Değerli kardeşlerim; İslama göre giyinmenin en temel unsurları kapalı olmak, Edep ve avret yerlerini gizlemek ve Allah’ın haram kıldığı bölgelerin gizliliğidir. Bunun dışında bölgesel ve kültürel giyimler asla İslam dinine aykırı değildir.İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır?

Kadınların giyimlerinde önemli olan ve Kadınların maalesef dünya zevkleri uğruna feda ettikleri giyimlerinde bir çok zafiyet bulunmaktadır. Bunları izah ederken bile kadınların bu durumu fark edip bir an önce doğru giyinmeyi tercih etmelerini Allah’tan diliyoruz.

Dar giyinmek, Vücut hatlarını belirtmek, kapalı olduğunu iddia eder gibi giyinmiş olmak, Kapalı olmayı sadece saçı örtme olarak algılamak gibi giyim tarzları maalesef çok yanlış ve uygun değildir.

Erkekler içinde aynı şeyler geçerlidir ama kadınlar kadar giyimlerinde ciddi bozulmalar yoktur.

Şık ve güzel giyinmek

Müslüman kadın ve erkeğin dünya nimetleri içerisinde Allah’ın bahşettiği sonsuz nimetler arasında şık ve güzel giyinmekte var. Hem kadın hemde erkeğin giyiminde buna dikkat etmesi önemlidir. İsraf ve kibirle dolu bir giyimden bahsetmiyoruz.Şık ve güzel olup insanın şerefini yansıtan giyimler tercih edilmelidir.

İslam’da Erkek ve kadın için giyim nasıl olmalıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hayatı anlamlandırmada ahiret inancının önemi hakkında Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Kuranı Kerimde Deniz, güneş ve kalem üzerine yemin edilen ayetler İblis’in İnsanlığa Mirası: Kibir Halep’e iki binden fazla aile geri döndü Filistin topraklarına İsrail’den bir tecavüz daha

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır