Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İslam’a göre İmanın Mahiyeti

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » İslam’a göre İmanın Mahiyeti
İslam’a göre İmanın Mahiyeti

İslam inancına göre imanın mahiyeti öncelikle sizlere imanın ne olduğunu ve daha sonra inanışla birlikte gelen iman inancını izah etmeye çalışacağız. Sizce iman nedir? diye sorulsa ve bu soruya vereceğiniz cevabınız ne olurdu. Öncelikle bu sorunun cevabını düşünerek konuyu okumaya devam edin.

İnanç ve iman kavramları

İnanç ve iman kavramları birbirlerinin yerine kullanılsa da aralarında fark vardır. İnanç, sadece bir dine bağlılık değil bağlanmama şeklinde de ortaya çıkan kabullere denir. Gündelik hayatın yanında felsefi, bilimsel, tarihî, sosyolojik, dinî veya ideolojik inanç sistemleri olabilir. Akide (çoğulu akaid) her türlü inanışı ifade etse de dinin inanç sistemleri için kullanımı yaygınlık kazanmıştır.

Hristiyanlık ve İslam akaidesi

Hıristiyan akidesi veya İslam akaidi gibi. Akaid inanılan şeyler, akideler, dinî inançlar, gönülden bağlanılan düğüm atmışçasına kesinlikle inanılan şeyler, itikatlar demektir. İslam dininin temel inanç esasları ve hükümleri İslam akaidi adıyla ifade edilir. Akaid aynı zamanda Kur’an-ı Kerim ve hadisler çerçevesinde İslam dininin iman esaslarını konu edinen ilmin adıdır.İslam dininde inanılması farz olan iman esaslarına, dinin temel kural ve hükümlerine İslam akaidi denir.

İslam akaidinin temelini iman oluşturur.

İslam akaidinin temelinde iman vardır. İman kelime olarak güven duygusu içinde tasdik etmek, tereddüt ve şüphe etmeden, gönül huzuruyla bağlanmak anlamına gelir. İmanın zıddı inkârdır. İman eden kimseye mümin, inkâr eden kimseye de kâfir denir. İslam ise, Allah (c.c.) tarafından peygamberlerin sonuncusu Hz.Muhammed’e (s.a.v) vahiy yolu ile bildirilerek bütün insanlığa gönderilen son dindir. Bu dini kabul eden kimseye Müslüman denir.

İmanlarını küfre satanlara, Allah’ın verdiği cevap

Bir ayette “İman karşılığında küfrü satın alanlar Allah’a hiçbir zarar veremezler. Onlar için elem verici bir azap vardır.” buyrularak iman ve inkâr kavramları karşıtlık içerisinde kullanılmıştır. Dinî bir terim olarak iman; kişinin Allah’ın (c.c.) varlığını, birliğini, sıfatlarını, peygamberlerini, ahiret gününü ve bunlardan başka iman edilmesi gereken şeyleri kalp ile tasdik edip dil ile söylemesidir.

İslam’a göre İmanın Mahiyeti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Amerika’dan Camiye bombalı saldırı ve katliam İslamda zinanın cezası ölüm mü ( recm etmek mi? ) Hz. Mevlana’nın Kısa hayat Hikayesi ve Eserleri İslam’a göre çocuk nasıl yetiştirilir Hz. Peygamberimizin idareci özelliği Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır