Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İslam’a göre çalışan kadının durumu

Ana Sayfa » İslam ve Kadın » İslam’a göre çalışan kadının durumu
İslam’a göre çalışan kadının durumu

İslam dini en ince detayları hesaplamış ve çok ince düşünmüş bir din olma özelliği ile ön planda yeri alır. Bu nedenledir ki kadınların islam öncesi olmayan bir çok hakkını tanımış ve özgür kılmıştır. Günümüz de hala kölelikleri devam ede gelmektedir. peki İslam dinine göre kadının çalışması caiz midir? değil midir? şimdi sizlere bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız. Tabi kadının çalışmasına herhangi bir mani yoktur. Yalnız kadının çalışma alanlarında konulan ve uyulması gereken hususlar söz konusu olacaktır. Buda kadının korunması ve kadına verilen değerden dolayıdır.

Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir. İslamiyet’te kadın ev içinde ve dışında çalışmak, para kazanmak zorunda değildir. Evli ise erkeği, evli değilse babası, babası da yoksa, en yakın akrabası çalışıp onun her ihtiyacını karşılamaya mecburdur. Kendisine bakacak hiç kimsesi bulunmayan kadına, devletin yardım sandığı bakar.

İslamiyet’te geçim yükü erkek ve kadın arasında paylaştırılmamıştır. Bir erkek, hanımını tarlada, fabrikada veya herhangi bir yerde çalışmaya zorlayamaz. Eğer kadın isterse ve erkek de razı olursa, kadın kendine uygun bir işte çalışabilir. Fakat, kadının kazancı kendisinindir.

Müslüman kadının ev işi yapması bir ihsandır, çok sevaptır. Zorla yaptırılamaz. Resulullah efendimizin zamanından bugüne kadar, Müslüman kadınlar bu ihsanı yapmıştır.

Her kadın, bir erkeğin ya kızıdır, ya kardeşidir, yahut hanımı veya annesidir. Kadınlara kötü şeyler reva görülmemeli, onlara layık olduğu değer verilmelidir. (R. Nasıhin)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  • Bir mümin, kötü huylu diye hanımına kızmasın! İyi huyu da olur.) [Müslim]
  • Kadın, zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusurlarını görmemeye çalışın!) [İbni Lal]
  • Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever, rızklarını artırır.) [İ.Lâl]
  • En iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim.) [Nesai]
  • Hanımına güler yüzle bakan erkeğin defterine, bir köle azat etmiş sevabı yazılır.) [R.Nasıhin]
  • Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür.) [İ.Asakir]

İslam’a göre çalışan kadının durumu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kuranda imanla ilgili ayetler – Kuranda geçen iman ayetleri Peygamber Efendimizin yaptığı en özel dua ve anlamı Kandil Kutlamaları için en güzel mesajlar ( Hadis ve Ayetlerle ) Melekleri insan gözüyle görmek mümkün mü? Ömer Bin Hattap ( Hz. Ömer ) Hayatı Besmele ile başlamak ve Besmelenin faziletleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır