Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir?
İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir?

İslam dinine göre hem erkeğin kadınını seçmesi, hemde kadının erkeğini seçmesi konusunda dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Peki eş seçilirken nasıl davranmalı ve doğru bir şekilde yapılması gerekenler nelerdir?

Değerli din kardeşlerim;

Evlenme mevzuu konusunda öncelikle bilmemiz gerekenler vardır. Kurulacak yuvanın selameti, doğacak çocukların vatana, millete, ve dine hayırlı olması için doğru çizgiler ölçüsünde hareket ederek tanzim edilmelidir. Evlenecek erkek nasıl bir kadın seçmeli, evlenecek kız nasıl bir erkek seçmeli?

Hz. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) eş seçimi için neler söylemiştir?

“Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun.”

Hadisi Şerif

Peygamberimizin tavsiyesine baktığımız da bizlere ilk tavsiyesi dindar bir eş olmuştur. Demek ki ilk aranacak özellik dini hassasiyeti olan birini tercih etmek olacaktır.

İmam-ı Gazali ise bu konu da iki şart sunmuştur. Dindar olması ve güzel ahlaklı olmasını tavsiye etmiştir.

Peygamber efendimizin başka bir hadisi şeriflerinde;

Peygamberimiz, Hz. Ömer’in“İhtiyacımızı gidermek için ne gibi mal elde edelim?” diye sorması üzerine şu tavsiyede bulunurlar:

Malın en faziletlisi zikreden bir dil, şükreden bir kalb ve âhireti ile ilgili [İslâmî] hizmetlerde ona yardım eden imanlı bir hanım.

Peygamberimizin evlenecek kişilere tavsiyeleri

“Kadınları [sadece] güzellikleri için nikahlamayınız, Çünkü onların güzellikleri onları tehlikeye atabilir. [Sadece] malları için de nikahlamayınız. Çünkü mallan onları azdırabilir. Dindar olanını nikahlayın. Şüphesiz, burnunun bir kısmı kesik, kulağı delik ve teni siyah dindar bir cariye, dindar olmayan bir kadından efdaldir.”

Hadisi şerif

Değerli arkadaşlarım ve kardeşlerim bu konuda sormak istediklerinizi sormaktan çekinmeyin.

İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Edanur02 Ocak 2021

Selamun aleyküm.peygamberimiz (sav) in sen eşine cariye olki oda sana köle olsun hadisini nasıl anlamalıyız..şüphesiz bunu söyleyen RASÜLALLAHTIR ve onun sözü evrenseldir.Benim merak ettigim enâniyetin bukadar yogun oldugu ve çıkar dozunun arttıgı bu vakitte bu hadis nasıl uygulanabilir.

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnsanlarımızın İslam’dan beklentisi Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler Süleyman Hilmi Tunahan Kimdir? ( Mezarı ve hayatı ) Kuran’ı Arapça mı, Türkçe mealini okumak mı daha hayırdır. Amerika’dan Camiye bombalı saldırı ve katliam Peygamber Efendimiz’in ( S.a.v ) en güzel duaları

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır