Post Image
833

İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir?

İslam dinine göre hem erkeğin kadınını seçmesi, hemde kadının erkeğini seçmesi konusunda dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Peki eş seçilirken nasıl davranmalı ve doğru bir şekilde yapılması gerekenler nelerdir?

Değerli din kardeşlerim;

Evlenme mevzuu konusunda öncelikle bilmemiz gerekenler vardır. Kurulacak yuvanın selameti, doğacak çocukların vatana, millete, ve dine hayırlı olması için doğru çizgiler ölçüsünde hareket ederek tanzim edilmelidir. Evlenecek erkek nasıl bir kadın seçmeli, evlenecek kız nasıl bir erkek seçmeli?

Hz. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) eş seçimi için neler söylemiştir?

“Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun.”

Hadisi Şerif

Peygamberimizin tavsiyesine baktığımız da bizlere ilk tavsiyesi dindar bir eş olmuştur. Demek ki ilk aranacak özellik dini hassasiyeti olan birini tercih etmek olacaktır.

İmam-ı Gazali ise bu konu da iki şart sunmuştur. Dindar olması ve güzel ahlaklı olmasını tavsiye etmiştir.

Peygamber efendimizin başka bir hadisi şeriflerinde;

Peygamberimiz, Hz. Ömer’in“İhtiyacımızı gidermek için ne gibi mal elde edelim?” diye sorması üzerine şu tavsiyede bulunurlar:

Malın en faziletlisi zikreden bir dil, şükreden bir kalb ve âhireti ile ilgili [İslâmî] hizmetlerde ona yardım eden imanlı bir hanım.

Peygamberimizin evlenecek kişilere tavsiyeleri

“Kadınları [sadece] güzellikleri için nikahlamayınız, Çünkü onların güzellikleri onları tehlikeye atabilir. [Sadece] malları için de nikahlamayınız. Çünkü mallan onları azdırabilir. Dindar olanını nikahlayın. Şüphesiz, burnunun bir kısmı kesik, kulağı delik ve teni siyah dindar bir cariye, dindar olmayan bir kadından efdaldir.”

Hadisi şerif

Değerli arkadaşlarım ve kardeşlerim bu konuda sormak istediklerinizi sormaktan çekinmeyin.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın