Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İslam; devlet yönetiminde israfı, İhtişam olarak görmez!

Ana Sayfa » İslam Haber » İslam; devlet yönetiminde israfı, İhtişam olarak görmez!
İslam; devlet yönetiminde israfı, İhtişam olarak görmez!

İslam dinin de yönetmek büyük bir emek ve gayret ister. Bu gayret ve emeğin tamamı hakka ve halka hizmet olarak sıralanmaktadır. Başı çeken kim olursa olsun, kendisi için değil aksine İslam dininin kendisine verdiği yetkileri kullanarak yapmak zorundadır. 

Peki günümüz de bu anlayışa ne oldu da israfın adı ihtişam oldu?

Devlet büyüklerimiz devleti zengin göstermek için süper mekanlar yaparak dış güçleri kandırabildiklerini zannederken, Allah katını unutmuşa benziyorlar. Allah bunun hesabını soracaktır. Allah’ın adaleti karşısında hiç bir aciz ve kaçamak cevap kurtaramayacaktır.

Peygamberin devlet liderliğini hatırladığınız da hiç utanıyor musunuz?

Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v ) devlet liderliği sırasında neredeyse yiyecek bir lokma yemek bulamazken ondan sonra gelen insanlar lüks içinde yaşıyorlar ve buna da ihtişam diyerek kendi insanlarını kandırıyorlar. 

Halifelerin yönetimini hatırladığınız da yüzünüz kızarıyor mu?

Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali hepsi de muhteşem yetenekleri olan İslam dini için hayatlarından vazgeçmiş insanlarıdırlar. İkinci bir gömlekleri olmamış, devletin malını kendi imkanları için kullanmamışlar ve ihtişamı millete ve hakka hizmet olarak görmüşler. Peki nasıl oluyor da bunları referans göstererek ihtişamı israf olarak gösterebiliyoruz?

İhtişam artık devlet erkanın lüks içerisinde yatıp kalkmalarını ifade ediyor. Bütçe fazlası veren ülkeler millete hizmet etsinler bizimkiler de hem hakkı hemde halkı kandırmaya devam ederek ihtişam gösterisine devam etsinler.

Saygılarla kalın

İslam; devlet yönetiminde israfı, İhtişam olarak görmez! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

prAmid21 Aralık 2018

Çok güzel yazı olmuş tebrikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Esmaül Hüsna’nın ( Allah’ın isimlerinin ) Faziletleri Niran Ünsal’ın Ticari kaygısı Farzın önüne geçti Sünnet namazlarının kazası olur mu? Müslümanlar için Namazın önemi nedir? 2017 sigara yasağı düzenlemesi Kandil Kutlamaları için en güzel mesajlar ( Hadis ve Ayetlerle )

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır