Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması
İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması

Diyanet işleri başkanlığı tarafından yürürlüğe giren yeni uygulama ile birlikte İmam Hatipleri bitirenler için Stajyer imamlık dönemi başlamış oldu. Peki Stajyer imam uygulaması nasıl işleyecek, Stajyer imamlar nası seçilecek ve çalışma koşulları nasıl işleyecek. Öncelikle Stajyer imamlar 4 aylık bir deneme sürecine tabi tutulacak ve sonrasında belli hususlar dahilinde test edilecek ve sonrasında kadro dahiline alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, sözleşmeli alınan 4 bin 800 imam-hatip için stajyer imamlık uygulamasını hayata geçirdi. 4 ay boyunca uygulama yapacak stajyer imamlara, günümüz inanç problemleri, Kur’an-ı anlama ve yorumlama konusunda günümüz tefsir problemlerinin yanı sıra hadisleri kullanma, rivayeti doğru anlama, yorumlama ve güncelleme hususlarına değinilecek. Kurs sonunda yazılı ve sözlü sınava girecek olan imamlardan başarılı olanlar görev hayatına başlayacak.
4 ay staj yapacaklar
Diyanet İşleri Başkanlığı, tarihinde ilk kez gerçekleştireceği bir uygulamayı da hayata geçirdi. Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu 4 bin 800 sözleşmeli imam alım sınavlarının tamamlanmasıyla beraber, başarılı olan söz konusu imam-hatipler hemen imamlık görevine geçemeyecek. Stajyer imamlar, çeşitli illerde belirlenen 30 noktada Diyanet İşleri Başkanlığının alanında uzman personeli tarafından 610 saatlik eğitime tabi tutulacak. Staj süresi 4 ay olacak.
Yazılı ve sözlü sınav
Eğitim sonunda stajyer imamlara sınav yapılacak, sınav sonundaki başarı durumları sözleşmelerinin yenilenip yenilenmemesini etkileyecek.
Stajyer imamlar nasıl çalışacak?
Stajyerlik süresi içerisinde imamlara, Temel İslam Bilimleri, Kur’an-ı Kerim, Kur’an Meali, Temel Dini Bilgiler, İmamlık ve Müezzinlik Formasyonu, Hutbe-Vaaz Hazırlama ve Sunma, Sosyal ve Kültürel Etkinlik başlıkları altında dersler verilecek. İmamlar, ezan ve sala uygulamaları yapacak, beş vakit namaz ve Cuma namazı kıldıracak. İmamların, ses, makam ve sala becerisi, kitleye hakimiyeti, beden dilini etkin kullanmaları, konuşmada akıcılık, empati kurması, sorun çözme becerisi takip edilecek.

İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Nijerya’da hergün 2 bin çocuk ölüyor Bin Derde Deva Dua – Darlık, Sıkıntı, Borçlardan kurtulmak için dua Etkili en güzel zikirler anlamları ve faziletleri İslam dinine göre eşler nasıl seçilmelidir? Dostumuz olan İsrail’den Ezan yasağı İslam’a yönelik oluşan nefret

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır