Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri

Ana Sayfa » Biyografi » Peygamberler » Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri
Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri

Peygamber efendimizin bütün çocuklarının isimleri ve bu isim sırası ile yapılacak. Öncelikle Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V )’in kaç çocuğu var ve bu çocuklar hangi hanımlarından bunları açıkladıktan sonra hangi eşinde kaç çocuk var bunları sizlere geniş bir şekilde açıklayacağız. 

Peygamber efendimizin çocukları iki zevcesinden oldu. Toplamda 7 tane çocuğu olan Peygamber efendimizin 6 tane çocuğu Hz. Hatice’den 7. çocuk ise Hz. Mariye’den olmuştur.

Peygamber Efendimizin doğrum sırasına göre isimleri

İlk 6 çocuk Hz. Hatice’den olmuştur İbrahim ise Mısırlı Hz. Mariye’den doğmuştur. İşte Peygamber Efendimizin çocukları doğrum sırasına göre ; 

  • Kasım,
  • Zeyneb,
  • Rukayye,
  • Ümmü Külsûm, ( Ümmi Gülsüm ) olarak ta bazı yerlerde geçmektedir.
  • Fâtıma,
  • Abdullah,
  • İbrahim

Birinci çocuğu Kasım ve hayatı

Rasûl-i Ekremin ilk çocuğu Kasım idi. Bu sebepten künyesi: Ebül-Kasım (Kasımın babası) oldu. Hazreti Peygamber, Ebûl-Kasım adiyle çağırılmasından hoşlanırdı. Ashab da kendisini bu isimle çağırırlardı. İbni Sa’de göre, Kasım iki sene yaşadı. Mekkede vefat etti. Rasûl-i Ekremin çocukları içinde ilk ölen Kasım oldu.

İkinci çocuk Zeyneb

Peygamberimiz’in en büyük kızıydı. Kasım’dan sonra doğmuştu. Zeyneb doğduğu zaman, Rasûl-i Ekrem otuz yaşındaydı. Mekke’de doğmuş olan Zeyneb, Hicretin sekizinci senesi Medine’de vefat eyledi. Vefatında otuz yaşında bulunuyordu.

3. Çocuğu Rukkaye

Rasûl-i Ekremin ikinci kızıydı. Doğduğu zaman Hazreti Peygamber Efendimiz, otuz üç yaşında bulunuyordu. Rukayye babasının peygamberliğinden önce, Ebû Leheb’in oğlu, Utbe ile nişanlanmıştı. 

Ümmü Külsüm 4. Çocuğu

İslâmiyet gelmeden önce doğdu. Annesi Hazret-i Hadîce’dir. Ümmü Gülsüm İslâmiyet gelmeden önce Ebû Leheb’in ikinci oğlu Uteybe ile nişanlanmıştı. İslâmiyet gelince Ebû Leheb îmân etmedi ve İslâmiyet’in çok azgın bir düşmanı oldu. Onun hakkında (Tebbet) sûresi nâzil olunca oğluna Ümmü Gülsüm’den ayrılmasını söyledi. O da babasını dinliyerek ayrıldı.

5. çocuğu Fâtıma:

Rasûl-i Ekrem (as)’in en küçük ve fakat en sevgili kızıydı. İlâhî vahiy ilk geldiği zaman, Mekke’de doğdu. Hicretin ikinci senesi Medine’de Hazreti Ali ile evlendi. Evlendikleri zaman Hazreti Fâtıma on beş, Hazreti Ali yirmi dört yaşındaydı. Rasûl-i Ekrem, kızı Fâtıma için, yatak çarşafı, iki değirmen, bir su tulumu hazırlamış, Hazreti Fâtıma, değirmenlerle su tulumunu, bütün ömrü boyunca kullanmıştı.

Rasûl-i Ekrem Efendimizin soyunu yaşatan Hazreti Fâtıma oldu. Fâtıma’nın beş çocuğu oldu: Hasen, Hüseyin, Muhsin, Ümmü Külsûm, Zeyneb isimlerinde idi. Bunlardan Muhsin, küçükken vefat etmişti.

6. Çocuk ise; Abdullah:

Hicret’ten önce, on birinci senesi Mekke’de doğdu, üç ay yaşadı. Küçükken öldü. “Tâhir ve Tayyeb” Abdullah’ın diğer isimleriydi.

Hz. Mariye’den olan çocuğu İbrahim:

Rasûl-i Ekrem’in en küçük çocuğu ve en küçük oğluydu. Hicretin sekizinci senesi Medine’de doğdu. İbn İshaka göre, Resûl-i Ekrem’in İbrahim’den başka bütün çocukları, Peygamberlikten önce doğmuşlardı. İbrahim, Mısırlı Hazreti Mâriye’den dünyaya gelmiş, Hazreti Âişe’nin rivayetine göre, on yedi veya on sekiz aylıkken vefat etmişti.

Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kuranda imanla ilgili ayetler – Kuranda geçen iman ayetleri İmam Buhari hayatı, eserleri Peygamberimiz Hz. Muhammed’in iftar duası İslamafobi’nin Dünü ve Bugünü Diyanet işleri başkanlığından Ezan yasağına tepkisi Hacet namazının kabul olması için 41 defa okumanız gereken dua ( Hacet Namazı Duası )

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır