Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hz. Muhammed’in Sabrı ve Sabır Örnekleri

Ana Sayfa » Biyografi » Peygamberler » Hz. Muhammed’in Sabrı ve Sabır Örnekleri
Hz. Muhammed’in Sabrı ve Sabır Örnekleri

Sabır dinimizin belkide en büyük yapı taşlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak telkin edilen Sabır kavramı Peygamber Efendimizin kararlılığı ile anlaşılır bir şekilde karşımıza geliyor. Sabırdan kasıt ise doğru ile yanlış arasında ki çizgide doğru olanı seçip doğru sürekli kalmaktır.

Sabırla ilgili olarak mükafat kısmında sürekli doğruların kazandığını bilmek ve dinimiz olan İslam’ın gereği olarak da bizlere öğretilen budur. Zorda iken doğruya diretmek, sefaya çıkıncada unutmamak olarak anlaşıldığında ne kadar büyük bir önem arz ettiği göreceksiniz.

Sabır konusunda insanlar deneyimler geçirdikçe olayın anlaşılır boyutu daha da ilerliyor ve gözle görülür şekilde karşımıza çıkıyor. Peki Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed bu konuda nasıl bir sabır örneği göstermiş buyurun birlikte okuyarak öğrenelim.

Sabır, saptırıcı engellere karşı doğru olan şey üzerinde ısrar etmek, sapmamak, dayanmak anlamına gelir. Sevgili Peygamberimiz sabırlı olma konusunda da biz Müslümanlara örnektir. O, İslamı duyurmak için gittiği Taif’te, putperestlerin taşlamalarına maruz kaldığı zamanda ümitsizliğe düşüp yolundan dönmediği gibi, Müslümanların refah ve zenginliğe kavuştukları, Arabistan’ın önemli bir bölümünü hakimiyetleri altına aldıkları dönemlerinde de asla yolunu değiştirmemiş, sürekli aynı yönde hareket etmiştir. Peygamberimizin ashabından Abdullah b. Mesud diyor ki:

“Hz. Peygamber’i kavmi taşlamış, ve onu yaralamıştı. O ise Allah’a şöyle dua ediyordu:
–Allah’ım halkımı bağışla çünkü onlar (gerçeği) bilmiyorlar.” Peygamberimizin bu tutumu ve Allah’ın yardımıyla bir dönem sonra Taif halkı tümüyle Müslümanların hakimiyetine geçti ve o taş atanların büyük bir bir bölümü İslamı kabul etti.

Yüce Allah Peygamberimize ve onunla beraber olan Müslümanlara sık sık sabırlı olmalarını ve asla ümitsizliğe kapılmamalarını öğütler:

“Ey İman edenler, sabretmek ve namaz kılmakla Allah’tan yardım dileyin; çünkü Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara 153)

“Cesaretinizi yitirmeyin ve üzülmeyin; eğer gerçekten inanıyorsanız, mutlaka insanların en üstünü olursunuz.” (Âl-i İmran 139)

Peygamberimiz, etrafındaki insanlara, başlarına gelen bela ve musibetlerden dolayı ümitsizliğe kapılmamalarını, eğer sabırlı olur, Allah’a olan inançlarını yitirmezlerse bundan büyük mükafat elde edeceklerini müjdelerdi. Ashaptan Ebu Yahya şöyle naklediyor:

“Allah’ın elçisi dedi ki: Mü’minin hâli ne güzeldir. onun her işi kendisi için hayırlıdır. Eğer bolluk içinde olursa şükreder ve bu, onun için hayırlı olur; eğer darlığa düşese bu defa sabreder ve yine o durum, onun için hayırlı olur.”

İslam dinine göre bir Müslümanın, başına gelen herhangi bir olaydan dolayı kendi canına kıyması asla kabul edilemez; bu en büyük günahlardandır. Çünkü Allah’a inanan biri, O’ndan asla ümidini kesmez. Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurur:

“Sizden biriniz başına gelen bir beladan dolayı ölmeyi istemesin. Eğer mutlaka ölmeyi isteyecekse şöyle dua etsin: Allah’ım! Yaşam benim için hayırlı olduğu müddetçe beni yaşat; eğer ölüm benim için hayırlıysa benim canımı al.”

Sabırlı ve kararlı olan insanlar, amaçlarını elde etmeye en yakın insanlardır. Aceleci ve kararsız kişiler ise başarısızlığa mahkumdur.

Hz. Muhammed’in Sabrı ve Sabır Örnekleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İslami isimlere Çin’den Engel ( Engellenen Müslüman İsimleri ) İnsanlarımızın İslam’dan beklentisi Müslüman İlim öğrenirken nelere dikkat etmeli? Veda hutbesinde hangi temel hak ve hürriyetlerden ( Özgürlükten ) bahsedilmiştir? Guslün farzları – Boy abdesti alınışı, sünneti ve farzları Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır