Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hz. Muhammed’in Hoşgörü Özelliği ( Hadislerle anlatım )

Ana Sayfa » Biyografi » Peygamberler » Hz. Muhammed’in Hoşgörü Özelliği ( Hadislerle anlatım )
Hz. Muhammed’in Hoşgörü Özelliği ( Hadislerle anlatım )

Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V)’in Hoşgörü özeliği ile ilgili olarak güzel bir konu paylaşımında bulunmak istiyoruz. Peygamber Efendimiz yer yüzünde var olan bütün insanların değişik toplum ve kültürüne sahip olduğunu bilen biri olarak hoşgörü özelliğini o kadar güzel ve kırmadan kullanırdı ki insanların saygı duymaması elde değil.

Öncelikle Hoşgörü nedir?

Hoşgörülü olmak demek, din, dil, inanç, anlayış bakımından kendisinden farklı olanlardan rahatsızlık duymamak, onların farklı yönlerini ve kültürel farklılıklarını anlayışla karşılayabilme erdemidir. Toplumlar farklı düşünen, farklı inançlara sahip olan insanlardan oluşur, bu farklılıklar hoşgörü ile güzeldir. İşte Peygamber Efendimizde bu nedenle güzeldi.

Peygamber Efendimizin hoşgörü özelliğini sizlere çok geniş anlatmak isterdik ama kimsenin sıkılmaması ve rahatsız olmaması için elimizden geldiğince özet şeklinde tutacağız. Hoşgörü İslam dini ile birlikte Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V) aracılığı ile insanlar için mutluluğa giden anahtar olarak düşündüğünüz de insanlığın bu özel hediye karşısında saygı duyması gerekmez mi?

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V) insanların işlemiş olduğu günahların her tarafta anlatılmasını hoş karşılamazdı. Allah’ın örttüğü bir hatanın insanlar tarafından açığa çıkarılmasını kınardı ve yanlış bir davranış olduğunu ifade ederdi. Aksine Kusur sahibi bir Müslüman ise, onu gören kimsenin, bu ayıbı örtmesini ister bu konuda Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V) şöyle derdi:

“ Kim bir Müslümanın bu dünyada bir ayıbını örterse Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını örter.”

Allah’ın elçisi Hz. Muhammed Mustafa ( S.A.V), günah işlemenin sıkıntısını çeken ve bu sebeple kendisine gelip ne yapmaları gerektiğini soran insanları daima hoşgörüyle karşılamış, onlara ceza vermek yerine, günahlarına kefaret olacak bir hayırda bulunmalarını tavsiye etmiştir. Zengin olan kimselere fakirlere yardımda bulunmasını, köle sahiplerine kölelerinden bazılarını özgür bırakmasını, bunlara gücü yetmeyenlere oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

Her insanın aldığı eğitim ve sahip olduğu kültür bir değildir. Bir toplumda yaşayan birine göre normal olan bir hareket, bir başka toplumda yaşayanlara göre çok aykırı bir hareket sayılabilir. İnsanların bu farklılıkları hoşgörüyle karşılamaları gerekir. Peygamberimiz ve ashaptan bazıları mescitteyken dışarıdan, çölde yaşayan bir bedevî geldi ve durup dururken mescidin bir köşesine küçük abdestini bozdu. Orada bulunan ashap o adama çok kızdılar. Onun üzerine yürümek isterlerken Peygamberimiz onları engelledi. Peygamberimiz çöllerde yaşayan bedevîlerin tuvalet adabı olmadığını, bu hareketin onun gözünde sıradan bir iş olduğunu biliyordu. Bir kırba su istetti ve kirlenen yere döktürdü. Olay da böylece kapanmış oldu.

Bu konuda bir başka olay da şöyle meydana gelmiştir:

Rafi adında bir küçük çocuk ensardan birinin hurma ağaçlarını taşlamıştı. Bahçe sahibi onu yakalayıp Hz. Peygamber’e getirdi ve ondan şikayette bulundu. Sevgili Peygamberimiz çocuğu yanına çağırdı, başını okşayıp sordu:

“–Çocuğum, bunu neden yaptın?” Rafi çok utanmıştı. Kısık bir sesle:

“–Çok açtım, karnımı doyurmak için yaptım” dedi. Peygamberimiz şefkatle:

“–Yavrum, bir daha ağaçları taşlama, altına dökülenleri toplayıp ye; Allah seni böylece doyurur.” dedi.

Peygamberimiz, Allah’ın emri üzere, başka dinden olanların inançları konusunda da hoşgörü sahibiydi. Fethettikleri yerlerde savaşçı olmayan din adamlarına kesinlikle dokunmamış, onların ibadet ettikleri yerlere el sürmemiştir. Hiç kimsenin zorla herhangi bir dine sokulmaya çalışılmaması Allah’ın ve Peygamberimizin emridir. Peygamberimiz zorlayıcı değil, ikna ediciydi.

Hz. Aişe annemiz şöyle anlatmıştır:

“Ben Hz. Peygamber’in kendi şahsına yapılan bir haksızlığın öcünü aldığını hiç görmedim. Yalnız Allah’a hürmetsizlik ifade eden durumlar hariç. Eğer Allah’a hürmetsizlikte bulunmuşsa biri, Allah’ın elçisi bu konuda insanların en öfkelisi olurdu.”

Hz. Muhammed’in Hoşgörü Özelliği ( Hadislerle anlatım ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Halkı kandıran yöneticilerin dini kullanmasına müsaade etmek Anayasa değişikliği Halk oylaması nasıl olacak Çocuklara doğru eğitim vermenin yolları ve Kuran Borç vermeyi unutan Müslümanın faizle imtihanı Besmele ile başlamak ve Besmelenin faziletleri Yeniden diriliş ( Ahiret Gününde ) gününde çocuklar ve bebekler ne olacak?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır