Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Haram Nedir? – Neden haramlardan uzak durmalıyız?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Haram Nedir? – Neden haramlardan uzak durmalıyız?
Haram Nedir? – Neden haramlardan uzak durmalıyız?

İslam dini temel olarak doğru ve yanlış gibi helal ve Haram kavramları ile şekil bulur. Bu konumuzda sizlere Haramla ilgili bilmeniz gereken bütün detayları aktarmaya çalışacağız. Önceliğimiz herkes bilindiğine inandığımız Haram kavramını açıklamak ve neden haramlardan uzak durmamız gerektiğini ifade etmeye çalışacağız.

Haram nedir? Harama örnekler vererek açıklar mısınız? sorularının yanıtını verelim. Öncelikle

Haram İslam dininin yasaklamış olduğu iş ve davranışlar bütünüdür. Örneklerle Haram kavramı açıklanacak olursa

Anne ve babaya karşı gelmek ( İtaat etmemek ),
Başkasının malına zarar vermek ( bilerek ),
Başkalarıyla alay etmek ( dalga geçmek ),
Sözünden dönmek ( Sözü tutmamak ),
Dedikodu yapmak ( Başkasının arkasından konuşmak ),
Söz taşımak ( İnsanların arasını karıştırmak veya fitne ) gibi söz ve davranışlar dinimizce haramdır.

Haram konusu gerçekten çok geniş bir konu olduğundan sadece konuyu kısa ve özet şeklinde açıklayarak geçiyoruz. Şimdi sizlere Haramlardan niçin kaçınmamız gerekir? sorumuzun yanıtını vermeye çalışalım.

Allah yarattığı insanları çok sever, insanların mutlu olmaları ve doğru dengeler içerisinde kalıp hayatlarını sürdürebilmeleri için doğrular ve yanlışlar koymuştur. Yanlışların adı Haramlardır. Allah kanunlarında insanların doğrularla yaşamasını bununla birlikte seçimleri dahilinde haramların yani yasakların olduğunu da bilmesi gerektiğini biliyoruz tabi birde işin için de haramlarla birlikte gelen hem bireysel hemde toplumsal zararları vardır. Bu nedenle haramlardan olabildiğince uzaklaşmak gerekmektedir.

Günlük konuşmalarımızda “haram” kavramını nerede ve nasıl kullanırız?

Günlük konuşmalarımızda haram sözcüğü ili ilgili birçok sözcük ve deyim vardır. “haram lokma”, “haram olsun!”,” haram etmek”, “haram yemek”, “haramın temeli olmaz”, “haram olmak”, “haram para” bunlardan bazılarıdır. Haram lokma: Dinin kurallarına aykırı olarak elde edilen şeyler için kullanılır. Örneğin, doğru ve dürüst bir insan olduğumuzu belirtmek için “hayatımda boğazımdan haram lokma geçmemiştir” diyerek bu niteliğimizi belirtiriz. Haram olsun: “hayrını görme, görmesin!” anlamında kullanılan bir sözdür. Örneğin; bir arkadaşımız iznimiz olmadan bize ait olan bir şeyi aldığında hoşnut olmadığımızı belirtmek için “haram olsun” diyerek isteksizliğimizi belirtiriz. Haram yemek: Dinin kurallarına aykırı olarak bir şeyi kendi yararına kullanmak, sahiplenmektir. Haram para: Yasa dışı yollardan kazanılan paradır.

Haram Nedir? – Neden haramlardan uzak durmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir? İmam Hatipler için Stajyer imam uygulaması Hz. Ebubekir’in Müslümanlık hikayesi izle İslamafobi’nin Dünü ve Bugünü Hz. Peygamberimizin Babalık özelliği 2019 dini günler, bayramlar ve kandiller

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır