Halep’e iki binden fazla aile geri döndü

Halep yıkıma uğramış bir ülkenin taş üstünde taş kalmamış şehirlerinden sadece biri. Stratejik konumu farklı olmakla birlikte, savaşın en soğuk havasının estiiği ve kameraların gözünde Halep. Ateşkesin ortak karar olarak sunulmasından sonra artık Halep kentine akınlar başladı. 2 binden fazla aile şehrin doğusuna doğru yerleşmeye başladılar. Tabi geri dönüşleri ile birlikte soğuk hava koşullarının etkisi çok fazla olduğundan şehrin yeniden inşaasından çok bu insanların sıcak yuvalara ihtiyacı olacak.

KENTİN YENİDEN İNŞASI UZUN SÜRECEK
Halep’teki yıkımın son derece büyük olduğuna ve kentin yeniden inşasının uzun süreceğine dikkati çeken Malik, “Hava çok soğuk ve insanlar pencereleri, kapıları olmayan evlere dönüyor.” diye konuştu.

ÇOCUKLAR SOKAKTA OYNAMAYA BAŞLADI
Silahların susmasıyla çocukların zarar gören binalardan dışarı çıkarak sokaklarda oynadığını, ateşkesin ardından iyimserlik ve umut gördüklerini belirten Malik, Suriye halkının defalarca hayal kırıklığına uğratıldığını ve umudun tekrar sönmemesi için barışa şans verilmesi gerektiğini vurguladı.

NÜFUS 4 MİLYONDAN 1.5 MİLYONA İNDİ
Savaş öncesi 4 milyon kişinin yaşadığı Halep’te şu anda 1,5 milyon kişinin olduğunu tahmin ettiklerini aktaran Malik, bu sayının 400 binini ülke içinde yerinden edilenlerin oluşturduğunu dile getirdi.

Malik, Halep’te 5 yıldır okula gidemeyen ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyan çocuklara ise BM Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) bir bölgede hizmet vermeye başladığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir