Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fıkıh ilminin nedir ve önemi nedir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Fıkıh ilminin nedir ve önemi nedir?
Fıkıh ilminin nedir ve önemi nedir?

Fıkıh ilmi ile ilgili olarak sizlere bir konu altında bir kaç soruyu birlikte cevaplamaya çalışacağız. Fıkıh nedir?, Fıkıh neden ve nelerden bahsediyor?, Fıkhın kaynağı ve bilgilerini nerelerden alıyor? gibi sorularınızın hepsine yanıt vermeye çalışacağız inşaAllah.

Bir Müslüman için Fıkıh ne ifade ediyor şeklinde sorularınıza yanıt vermeye çalışırken sürekli kaynaklar sizlere konuyu aktaracağız. Tabi hem ayeti kerimeler hemde hadisi şerifler kullanılarak bu konu hakkında sizlere açıklayıcı bilgi sunacağız.

Fıkıh Nedir?, Fıkıh kelime anlamı ve Fakih kime denir?

Fıkıh kelimesi, Arapçada, fekıha yefkahü şeklinde kullanılınca, yani dördüncü babdan olunca, bilmek, anlamak demektir. Beşinci babdan olunca, İslamiyetin hükümlerini bilmek, anlamak demektir. Ahkam-ı islâmiyyeyi, İslamiyetin hükümlerini bildiren ilme Fıkıh ilmi adı verildi. Fıkıh bilgilerini bilen kimseye Fakih denir. Fıkıh ilmi, insanların yapması ve yapmaması lazım olan işleri bildirir. Hadis-i şerifte;
(İbadetlerin efdali, en kıymetlisi, fıkıh öğrenmek ve öğretmektir) buyruldu.

Fıkıh bilgi kaynağı ve Fıkıh konuları

Fıkıh bilgileri, Kur’ân-ı kerimden, hadis-i şeriflerden, icma-ı ümmetten ve kıyâstan meydana gelmektedir. Fıkıh bilgisinin bu dört kaynağına Edille-i şer’iyye denir. Fıkıh ilmi çok geniştir. Hepsi, dört büyük kısma ayrılır:

1- İbâdât olup, beşe ayrılır: Namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek, cihat yani dinin emir ve yasaklarını yaymak. Her birinin dalları çoktur. Cihada hazırlanmak ibadettir. Peygamber efendimiz din düşmanları ile cihadın iki türlü olduğunu bildiriyor. İş ile, söz ve yazı ile. İş ile cihada hazırlanmak, yeni silahları yapmasını ve kullanmasını öğrenmek farzdır. Bu cihadı devlet yapar. Milletin, devlet kanunlarına, emirlerine uyarak cihada iştirak etmesi farzdır. Zamanımızda ikinci savaş, yani dinsizlerin yazı, film, radyo ve her çeşit propaganda ile saldırması aldı, yürüdü. Buna da karşı koymak cihaddır.

2- Münâkehât: Evlenme, boşanma, nafaka ve daha nice dalları vardır.

3- Mu’âmelât olup, alışveriş, kira, şirketler, faiz, miras gibi birçok bölümleri vardır.

4- Ukûbât, yani Had denilen cezalar olup, başlıca altı kısma ayrılmaktadır: Kısâs, sarhoşluk, sirkat, zina, kazf, riddet, yani mürted olmak cezalarıdır. Cezalar günahı takip ettiği için Ukûbât denir.”

Fıkıh ilminin nedir ve önemi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Peygamber, Nebi, Elçi, Resul ve Mucize kavramlarının anlamı ve araştırma Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Merhametli ve Affedici Oluşu Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir? Sad Bin Muaz ( r.a. ) hayat hikayesi Allah’a imanla ilgili Kuranda geçen ayetler David Rockefeller Öldü ( Müslümanların kanını emen vampir )

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır