Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Evrim Teorisi ile ilgili Diyanet’in açıklaması

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » Evrim Teorisi ile ilgili Diyanet’in açıklaması
Evrim Teorisi ile ilgili Diyanet’in açıklaması

Diyanet işleri başkanlığı tarafından yapılan açıklama da ders müfredatından çıkartılan Evrim teorisi ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Evrim teorisi için inançların özgürlüğünden bahseden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez geniş bir açıklamada bulundu. Evrim teorisinin saçmalığı inanç olarak izah etmeye çalışanların ezilmiş teorilerini savunma saçmalıklarına çözüm. Evrim teorisi başlı başına ahlak ve insani değerlerin hepsini yok sayan bir teoridir. Çocuklarımızın eğitimin de bu saçma teorinin varlığından haberdar olmaları anca bilgi amaçlı olmalıdır onun dışında ders olarak verilmesi kesinlikle doğru değildir.

Bir Alman basın mensubunun, “Türkiye’den Almanya’ya gönderilen din görevlisi şöyle bir problemi nasıl çözer: Şimdi Türkiye’deki müfredatta Darwin teorisi kaldırılıyor ama Almanya’da bir genç kız veya oğlan okulda müfredatta Darwin teorisiyle karşı karşıya gelecek, şimdi bir ikilimle karşılaşacak. Bu ikilemliği aşmasında Türkiye’den gelen bir din görevlisi nasıl yardımcı olabilir?” sorusuna Görmez, “Orada Hazreti Adem’den geldiğimize inanan bir kilise papazı ne kadar yardımcı olabilirse, yine Hazreti Adem’den geldiğimize inanan bir din görevlisi de o kadar yardımcı olur. Bizim metodumuz, biz sadece inancımızı anlatırız, herhangi bir kimseyi ona inanmaya zorlayamayız. Evrim teorisine inanan özgürce kendi düşüncesini ifade edebildiği gibi, buna inanmayan da özgürce kendi düşüncesini ifade edecektir.” yanıtını verdi. Öğrencinin, “Ben Darwin teorisine inanıyorum da, işte İslam dininde olana inanmıyorum” demesiyle günah işlemiş olup olmayacağının sorulması üzerine ise Görmez, “Günah işlemiş olmaz, denmez. Sadece buna inanmada özgürdür, denir. Katolik papaz ‘buna inanan günahkar olmaz’ der mi?” ifadelerini kullandı.

Görmez, “Burada fetvalar hakkındaki ateşli tartışmaları takip ediyoruz, işte nişanlılar el ele tutuşamaz, işte bir baba kızına şehvet hissedebilir mi, yılbaşı kutlaması gibi fetvalar var. Bu tartışmaları takip edenler şöyle bir soru soruyor: Türkiye’de dini pratik, reforme ve modernize edilmeli mi?” sorusuna yönelik de şunları kaydetti: “Türkiye’de bu kurumu itibarsızlaştırmak için uydurulan bu haberlerin Avrupa’da düşünen kafaları dahi etkisi altına almış olması üzüntü vericidir. Bunlar nasıl kirli bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzun göstergesidir. Artık bu bir yönteme dönüştü, Türkiye’de bir gazeteye haber yaptırılır ve Türkiye’de hiç kimse o habere inanmaz, sonra da o haber Avrupa’da medyada abartılarak bir İslamofobik malzeme olarak kullanılır ve sonra da bu sorunlar hepimizi kuşatmaya başlar.” Türkiye ve Almanya arasında din kavgası değil, ‘dış politika kavgası’ olduğu” öne sürülerek, bu konuda Diyanetin nasıl bir rol alması gerektiğine yönelik soruya Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini müessese olduğu ve başkanlığın her personelinin siyaset yapma yasağı bulunduğu karşılığını verdi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Biz, kendi alanımızda kalarak, dinler, kültürler, inançlar arasındaki barışı sağlayabilirsek kendimizi mutlu addederiz.” dedi.

Evrim Teorisi ile ilgili Diyanet’in açıklaması - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Fransa’da camilere Domuz Başı ile saldırı Halep’e iki binden fazla aile geri döndü Kusmak ( İstiğfar Etmek ) orucu bozar mı? Hz. Muhammed’in sırası ile bütün çocukların isimleri 2017 hac kurası ne zaman çekilecek? Dünya, ahiretin tarlasıdır. sözünün anlamı nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır