Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

El Halik İsmi Şerif anlamı, Faziletleri, zikri ve sırları

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » El Halik İsmi Şerif anlamı, Faziletleri, zikri ve sırları
El Halik İsmi Şerif anlamı, Faziletleri, zikri ve sırları

Allah’ın en güzel isimlerinden biri olan El Halik ismi şerifi için sizlere özel olarak ismin anlamı itibari ile faziletlerini açıkladıktan sonra zikir sayısını ve hangi işlerinize yarayacağını da izah etmeye çalışacağız.
El halik İsmi şerifi YÜce Mevlamız olan Allah C.C için yaratma sıfatını ifade etmektedir. Yoktan var eden anlamına en kısa şekliyle gelmektedir.

El Halik İsmi Şerifi anlam itibari ile: Her şeyi ( canlı ve Cansız ) yoktan var eden ve yaratan. Her şeyin varlığını ve yaşadığı sürece geçireceği halleri,olayları önceden tespit edip ona göre ortaya çıkaran,meydana getiren demektir.

Yüce Allah’ın C.C yaratma sıfatı,bizim anlayamayacağımız kadar geniş kapsamlı ve derindir bu nedenle Allah’ın “yaratma” sıfatı özeldir.
Kısacası yaratmak fiili , Allah’a mahsus bir özelliktir. Allah’tan Başka varlıkların yaratma gücü de yeteneği de yoktur.Çünkü insan neticede,Allah’ın mahluku yani yarattığı bir varlıktır.

Ebced Değeri ve Zikir saati:
“EL-HALIK” isminin ebcet değeri (731); zikir saati Güneş,Pazardır.

El Halik İsmi Şerifin Özellikleri ve bazı faydaları:

Yedi gün arka arkaya 100 defa “YA HALIK” ismini okuyan kimse, gelecek bela ve musibetlere karşı korunur.Bu mübarek isim,daha çok sanatkarlara ait bir zikirdir.Yani daha çok sanatkarlar ve sanatkarlar ruhlu insanların bu ismi okumaları gerekir.Ancak sadece onlara mahsus değildir.Bu ismi vird edinenler işlerinde ve özellikle sanatlarında başarılı olurlar.
El-HALIK ismini,seher vaktinde zikredenlerin,kalpleri çabuk nurlanır ve basiretleri açılır,hikmet sahibi olurlar.
İyileşmesi zor bazı hastalıklar için bu ismin vekfinin,yazılıp taşınması ve zikrine devam edilmesi tavsiye edilmiştir.
Her kim bu mübarek ismi vird haline getirir ve geceleri buna devam ederse,yüce Allah,o kimsenin içini ve dışını nuranileştirir. Gam ve kederden kurtarır,ahiret saltanatı ile taltif eder.
Çözülemeyen bir işi olan kimse,temiz bir vaziyette ve abdestli olarak kıbleye karşı tenha bir yerde bu ismi 5115 defa zikreder ve halini Allah’a arz edip dua ederse,isteği yerine getirilir,ve kolayca çözülür.

El Halik İsmi Şerif anlamı, Faziletleri, zikri ve sırları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Allah peygamberleri neden veya niçin göndermiştir? İnsanlar kıyamet günü hangi beş şeyden hesaba çekilecek? foto Orucun faydaları ve faziletlerini anlatan ayetler İslam; devlet yönetiminde israfı, İhtişam olarak görmez! Ayetel Kürsi Suresinin faziletleri, faydaları ve sırları

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır