Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

El-Aziz isminin anlamı ve fazileti

Ana Sayfa » İsmi Şerif » El-Aziz isminin anlamı ve fazileti
El-Aziz isminin anlamı ve fazileti

El-Aziz İsmi şerifi üç güzel anlamda öğrenebiliriz. Tabi Allah’ın o güze isimleri üç yada dört anlamla ifade edebileceğimiz bir şey değildir. El-Aziz ismi şerifi İzzet sahibi, mağlup olmayan anlamlarına gelmektedir. El- Aziz ismi anlamı ve faziletleri kısmına geldiğimiz de ne kadar büyük bir anlam taşıdığını öğreneceksiniz. Öncelikle sizlere El Aziz ismi şerifin anlamını aktaralım.

Allah’ın izzet sahibi ve yüceler yücesi olması. Allah’ın mağlup olmayan galip olması. Yarattıklarının onun emrine itaat etmesidir. Allah azizdir. Yani azamet, büyüklük ve kuvvet sahibidir. Şanı pek yücedir. Şu alemde kendine büyüklük verilen mahluklar Allah’ın Aziz ismine aynadırlar. O yüksek dağlara, engin denizlere, denizlerdeki fırtınalara, uçsuz bucaksız çöllere, aylara, güneşlere, yıldızlara kulak verseniz hep bir ağızdan “Ya Aziz, Ya Aziz, Ya Aziz” diyerek teşbih ettiklerini işitirsiniz. Şimdi Aziz isminin, bu üç tecellisini alem aynalarında okumaya çalışalım; İzzet sahibi olan. Aynı zamanda sevgili, dost, çok nurlu, nadir. Anlamına gelir ki, Allah’tan daha güzel dost ve daha candan sevgili olamaz. Allah Azizdir. Yarattıkları üzerine galiptir.

El Aziz Sırları

Yer yüzü Allah’a asi olup da böyle mağlup olmuş nice kavimlerin kalıntıları ile doludur. Bakın Allah, o asi ve inatçı kavimleri helak ettiğini kitabında nasıl anlatıyor; “Elçilerimiz Lut’a gelince, onlar hakkında tasalandı. Ve onlar (Allah’ı düşünmesi) sebebiyle takatten düştü. O’na; “Korkma, tasalanma! Çünkü biz seni de, aileni de, kurtaracağız. Yalnız (azapta) kalacaklar arasında bulunan karın, müstesna” dediler, “Biz şüphesiz bu memleket halkının üzerine, yoldan çıkmalarına karşılık (feci) bir azap indireceğiz. “(dediler).” “Ant olsun ki biz, aklını kullanacak bir kavim için oradan apaçık bir ibret nişanesi bırakmışızdır. “Medyen’e de kardeşler Şuayb’ı gönderdik ve Şuayb, “Ey kavmim! Allah’a kulluk edin, ahiret gününe ümit bağlayın, yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın!” dedi.” “Fakat onu yalancılıkla itham ettiler. Derken, kendilerini bir sarsıntı yakalayıverdi ve yurtlarında diz üstü çöke kaldılar.” “Ad ve Semud’u da (helak ediverdik). Sizin için, (onların başına neler geldiği) oturdukları yerlerden apaçık anlaşılmaktadır.

Şeytan onlara yaptıkları işleri güzel gösterip onları doğru yoldan çıkardı. Oysa bakıp görebilecek durumdaydılar.” “Karun’u, Firavun’u ve Haman’ı da (Helak ettik) Andolsun ki, Musa onlara apaçık deliller getirmişti de, onlar yeryüzünde büyüklük taslamışlardı. Halbuki (azabımızı aşıp geçebilecek değillerdi)” “Nitekim onlardan her birini günahları, sebebiyle suç üstü yakaladık; Kiminin üzerine taşlar savuran rüzgarlar gönderdik, kimini korkunç bir ses yakaladı, kimini yerin dibine geçirdik, kimini de suda boğduk. Allah onlara zulmetmiyor, asıl onlar kendilerine yazık ediyorlardı.” işte Helak olan bütün bu kavimlerde Allah’ın aziz ismi haşmetiyle gözüküyor. Biz hiç bu kavimlerin yıkıntılarının arasından geçerken, onların yerle bir olmuş kabirlerini gördüğümüzde, Allah’ı aziz ismiyle yad ettik mi? O kalıntıların ve harabelerin üzerinde Allah’ın Aziz ismini okuduk mu? Yada bizde Alla asi olursak, Allah’ın bizi de onları yakaladığı gibi yakalayacağını hiç düşündük mü? Mahlukatının itaat etmesi, Mahlukatının Allah’ın emrine itaat etmesi ve ona karşı gelmemesi de Aziz isminin bir tecellisidir.
El Aziz Okumanın Faydaları

Bu ismi belirtilen miktarda okuyup kendisine virt edinen kimse, büyükler katında kabul görür ve işleri rahatlıkla görülür. Büyük ve nüfuslu kişilere iş yaptırmak ve onları etkisi altına almak isteyenler, bu ismin viridine devam eder ve her gün beş vakit namazdan sonra (94) defa okumaya özen gösterirse işlerinde başarılı olur.

Bu ismi her gün büyük ebced değerine göre hesaplayıp, 94.94=8836 kere okuyan kimseye, büyük ve faydalı bir manevi kuvvet verilir. Sözü sohbeti her zaman ve her yerde üstün ve etkili olur.
Bu ismin zikrine devam eden kimseler, düşmanlarını yener, onlara karşı üstünlük sağlar. Her gittiği yerde saygıyla karşılanır.
Bu mübarek ismi hangi niyetle okunur ve okunmada ısrar edilirse, neticede niyet ve maksadı yerine gelir. Yani yüce Allah tarafından isteği yerine gelir.
40 gün sabah namazından sonra okumaya devam eden kimse borçtan kurtulup zengin olur, şeref ve onur kazanır.

El-Aziz isminin anlamı ve fazileti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sabah namazı en son kaça kadar kılınır? Birilerine bağımlı hale gelen imamlar Allah’a imanla ilgili Kuranda geçen ayetler Allah’ın isimlerini okumanın faydaları ve faziletleri Necis şeylere dokunduğumuz da abdestimiz bozulur mu? Etkili en güzel zikirler anlamları ve faziletleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır