Dostumuz olan İsrail’den Ezan yasağı

Kutsal ve rehber kitabımız olan Kuran kerim bizlere İsrail ve oğullarını dost edinemeyeceğimiz konusunda özellikle uyarmasına rağmen maalesef ki günümüz dünyasında İsrail el kadar yapısı ile bizleri sömürmeye devam edip giderken bir haber daha yine İsrail gazetesinden geldi.
Haberin detayları aslında çok şaşırmamız gereken bir durum değil çünkü dostumuz olarak kabul ettiğimiz Yahudilerin bu yaptıklarından da bir hikmet vardır deyip geçeceğiz. İsrail tasarısını hazırlamış olduğu ve meclisten geçirdikleri tasarıyı yasamaya gönderecekler.

İşin en üzücü noktası nedir biliyor musunuz Müslüman kardeşlerim; Gürültü kirliliği olarak Ezan yasağının getiriliyor olmasıdır. Ezan bizler için ne kadar büyük bir keyif değil mi? ama maalesef ki Yahudiler için olay tam anlamıyla kirlilikten ibaret ve biz Müslümanlar yinede umursamadan dostluk bağlarımızı kurup yolumuza devam ediyoruz.

23:00 – 07:00 ARASINDA OKUNMASI YASAK OLACAK
Ezanın gece 23:00 ile sabah 07:00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklamayı öngören yasa tasarısında, yasağa uymayan camiler hakkında bin 200 dolara ulaşan cezalarının kesilebileceği belirtiliyor.

EZAN YASAĞI NEDİR?
“Gürültü kirliliğine neden olduğu” iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının, yürürlüğe girmesi için Knesset’te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de birkaç kez gündeme gelmiş ancak Knesset’te oylamaya sunulmamıştı.

Bu kez ise İsrail yasama komisyonundan geçen tasarı, oylanmak üzere Knesset’e sevk edilme aşamasına geldi.

NETANYAHU DESTEKLEDİ
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da “gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği” iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir