Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Diyanet işleri başkanlığından Ezan yasağına tepkisi

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » Diyanet işleri başkanlığından Ezan yasağına tepkisi
Diyanet işleri başkanlığından Ezan yasağına tepkisi

Diyanet İşleri başkanı Mehmet Görmez konu ile ilgili olarak Hoparlörlerde yükselen ezan sesini gürültü kirliliği diye yasaklamak bütün İslam alemine hakarettir şeklinde ifade edildi. İsrail’in parlamentosuna sunulacak olan tasarının kabulü oldukça etki yaratacak olumsuz ve çirkin bir davranış şeklinde algılanacaktır.

İsrail tasarısı olarak ezan yasaklanmasını sunacak ve bütün İslam alemide buna sessiz kalıp sadece kınıyoruz diyecek işte Müslümanlar İslamdan uzaklaşırsa olacak olanda bu olur. İsrail’in terbiyesizliği sadece bu da değil, bunun gibi haddini bilmezlikleri oldu ama biz her seferinde dostumuz dedik

Satır başları şeklinde açıklamaları bulunan Diyanet işler başkanı Mehmet Görmez’in açıklamaları

“MÜSLÜMANLARIN VARLIĞINI TANIMAMAK MANASINA GELİR”

Görmez, “Kudüs’te ezanı yasaklamaya kalkışmak, Kudüs’teki İslam’ın ve Müslümanların varlığını tanımamak manasına gelir. Bizim için İstanbul’un ezansız kalması bizi ne kadar üzer ve bize ne kadar ağır gelirse, Kabe’nin ezansız kalması bir Müslümanı ne kadar üzerse, Kudüs’ün ezansız kalması bizi o kadar üzer.” değerlendirmesinde bulundu.

Ezanın sadece namaz vakitlerini bildiren bir çağrı olmadığını kaydeden Görmez, aynı zamanda İslam’ın şiarı, İslam’ın ve Müslümanların bir beldede varlığının simgesi, inanç özgürlüklerini ilgilendiren çok önemli bir ilke olduğunun altını çizdi.

“EZANI YASAKLARSANIZ HER FİLİSTİNLİ MÜEZZİN OLUR”

“Kudüs’teki ezan yasağı, sadece bizim peygamberimizi ve onun dünyaya getirdiği değerleri tanımamak değil, Hazreti İbrahim’in, Hazreti Musa’nın, Hazreti İsa’nın dünyaya getirdiği değerlere de karşı çıkmak olur. İnsan özgürlüğünün önemli bir parçasıdır. Bu özgürlükler yasaklarla ortadan kalkmaz. Siz Kudüs’te müezzinlere ezanı yasaklarsanız her Filistinli müezzin olur. Her vakit daha önce sadece müezzinler ezan okuyordu, böyle bir yasak getirirseniz o zaman her Filistinli müezzin olur ve ezanı okur. Ezana gürültü kirliliği olarak bakmak, Müslümanların inancını aşağılamak manasına gelir. Bir an önce tekrar aklı selimin hakim olarak bu yanlışlıktan vazgeçilmesini umut ediyorum.”

Diyanet işleri başkanlığından Ezan yasağına tepkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Mübarek aylarda nasıl ibadet edilir? 2017 Haç kontenjanı Arttırıldı ( Müjde ) İşittiğiniz veya duyduğunuz her söze inanır mısınız? Neden? Besmele ile başlamak ve Besmelenin faziletleri Sevap Nedir? – Sevabı neye benzetebiliriz? Müslümanları Düşman ve Rakip Görmenin nedenleri

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır