Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?
Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

Corona ( Korona – Kovid 19 ) isimli virüsün bütün dünyayı kayıp yıkması gün be gün medya aracılığı ile insanlara aktarılmaya devam ediyor. Tabi insanların korkuları da giderek artıyor. Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

Corona virüsü olarak bildiğimiz ve bir çok teorinin üretilerek insanlara sunulan bu salgın için Müslümanlar nasıl düşünmeli, Müslümanlar bu durumda nasıl bir mesaj almalı şimdi bunları dilimiz döndüğü kadar sizlere aktarmaya çalışacağız. Kuran-ı kerimde bu konu ile alakalı çok özel ayeti kerimleri paylaşarak sizlere açıklayacağız. Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

“İnsanlar nasihat edildikleri şeyleri unutunca, bu sefer üzerlerine bütün nimetlerin kapılarını açtıkça açtık. Nihayet kendilerine verilenler yüzünden ferahlandıkları ve şımardıkları zaman, onları ansızın yakaladık ve bir anda hepsi ümitlerini yitirdiler.”

(EN’ÂM, 6/44) ayeti kerimede bahse konu olan durum belkide bizlere daha önceden bildirilmiş bir nasihattı. Bizler bu durumu, önceden uyarılmamıza rağmen bizler ne yaptık.

Corona Virüsü Allah'ın insanlara bir mesajı mıdır?

Öncelikle tedbir konusunda dikkatli olmalı ve verilen uyarılara uymak gerektiği konusunda sizlere bizlerde uyarmış olalım. Bireysel olarak elimizden geldiği kadar dikkatli olduktan sonra gerisini Allah’a bırakıyoruz. Tabi burada devletin üstüne de çok büyük görevler düşüyor. Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

Şimdi sizler ve bizler için bu virüsün bizlere verdiği mesajları birlikte inceleyelim.

  • Israrla birleşmiyorsunuz ( Kardeşlik duyguları, ziyaretler, aç ve tok meselesi ), tek vücut olmuyorsunuz. Aranızdaki ufak tefek farklılıkları zenginlik diye göreceğinize bunu ayrışma sebebi yapıyorsunuz, birbirinizi yiyorsunuz.

Dünyanın en zenginleri de en fakirleri de sizden çıkıyor. Zenginliğin olduğu yerde fakirliklerin arttığını görmek çok büyük bir olasılık. Zenginler belki yüzde 1-2, fakirler geri kalan.

İsraf had safhada. Sürekli artan israf, açlıktan ölen insanların varlığı, zenginlik adı altında abartılı yaşamlar.

İslamın temelini oluşturan yardım severliği yok ettik. Yardımlaşmanız en aşağı seviyede.

Müslümanlar nasıl yaşamalı?

  • Dinin hassasiyetleri neredeyse unutulmak üzere; faiz, zina, içki, yalan, kul hakkını umursamama, vb… aranızda gayet kabul görmeye başladı.

İbadetlerinizi sanki vazife savar gibi yapıyorsunuz.

Dünyaya dalmışsınız, cihadı unutmuşsunuz. Hani dini tebliğ edecektiniz?

Tembel tembel hazıra konuyorsunuz. Çalışma yok, gayret yok! Gayri müslimlerin yapıp ettiği ne varsa ve size ne kadar verirlerse ona razısınız. Âdeta asrın kölesi olmaktan, ezik bir hayat yaşamaktan memnunsunuz.

Corona Virüs Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır?

Teknolojide 2-3 asırdır sınıfta kaldınız. Bu konuda yeni yeni adım atanlara destek olacağınıza, münafıkça onlara taş atıp baltalıyorsunuz.

İki milyara yaklaşan Müslüman nüfus bir olup birkaç milyonluk azınlığın Kudüs’teki zulmünü durduramıyorsunuz. Hiçbir şey yapmayıp yardımı Allah’tan istiyorsunuz.

Ortada Kur’an ve sünnet ayan beyan dururken dinin içine hurafeler doldurdunuz, onlardan medet umarak âdeta şirke düştünüz.

Hac ziyaretinden sonra ki durum

İşte şimdi size bir ilahi musibet; Kâbe, Mescid-i Nebevî, Mescid-i Aksa ve bütün camilerinizi kapatmak zorunda kalıp evlerinize kapandınız. Şimdi bu aylarda tefekkür ediniz ve tövbe ve istiğfarla halinizi ıslah ediniz, belki bu son şansınız çok dikkat edin!

Müslümanlara düşen görevler nelerdir?

Biz insanlara düşen bunlardan ders almak, Allah’ı Onun istediği gibi tanımak, kibir, gaflet ve ülfet perdelerimizi yırtmak. Sonra tövbe edip Ona Onun istediği şekilde kul olup halimizi ıslah etmek.

Corona Allah’ın insanlara bir mesajı mıdır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sabah namazı ve ezanı ile ilgili merak ettikleriniz Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler Esmaül Hüsna’nın ( Allah’ın isimlerinin ) Faziletleri Sabah ezanı ve sabah namazı ile ilgili olarak aklınıza takılan büyün soruların cevapları İslam dininin kadına verdiği değer Ebu Zerr el-Gifari ( Kimdir?, Sözleri ve Anlamı )

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır