Post Image
6.9K

Çalınan veya kaybolan eşyayı bulmak için okunacak dua

Bir eşyanız kayboldu yada çalındı ve siz onu bulmak istiyorsunuz ne yapanız gerekiyor?

Çalınan bir eşya için okunması gereken dua, Kaybolan bir eşya için okunması gereken dua

Öncelikle kaybolan veya çalınan bir eşyanızı bulmak için okumanız gereken bir dua var. Bu duanın hem Arapça okunuşunu hem de Türkçe anlamı vereceğiz. Hz. Ömer ( R.a ) oğlu Abdullah’ın şöyle buyurmuştur.

Bir kimse çalınan veyahutta kaybolan bir eşyasını bulmak için önce iki rekat namaz kılması ve sonrasında ise şu duayı okumalıdır diyor.

Kaybolan ve çalınan eşyayı bulma duası:

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

Duanın Türkçe anlamı:

“Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” (Bostanu’l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Kaybolan eşyalar için günde 25 kere okuması gereken dua

Kaybolan, çalınan bir şeyi bulmak için, her gün yirmi beş kere, “Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duasını okuyabilir. Buluncaya kadar okumaya devam eder. Noktaların yerinde, kaybolan şeyin ismini söylemelidir. (İbni Âbidin)

BENZER YAZILAR

2 Yorum

  Dilara

  Namaza başlamadan önce nasıl niyet edilir

  3 Ekim 2019 Cevapla
   prAmid

   “Niyet ettim Allah rızası vakti gelen namazı kılmaya” diye
   “Bu vaktin farzını kılmaya” diye niyet edilmesi kafi gelir. Rekatların sayısını anmaya gerek yoktur. Yalnız cuma namazı böyle değildir; onu vaktin farzı niyeti ile kılmak olmaz; çünkü asıl vakit öğlenindir, cumanın değildir.

   9 Ekim 2019 Cevapla

Bir cevap yazın