Borcu olanların okuması gereken dua – Peygamberimizin borçlular için dua tavsiyesi

Son zamanlarda borçlarla boğuşan bir çok kardeşimizin olduğunu biliyoruz. Peki bu durumda borçlu olan Müslümanlar için Peygamber efendimiz ( s.a.v ) nasıl tavsiyelerde bulunuyor.

Peygamber efendimiz ( s.a.v ) borçlu olan insanların bu duayı okumasıyla birlikte borçları dağ kadar bile olsa Allah katında ödenmiş olacaktır. İşte borçlardan kurtulma duası olarak ifade etmenin doğru olmadığını tekrarlıyoruz.

Duanın sahibi yalnızca Allahtır. O dilediği gibi kabul eder. Her şeyin başı duayı salih bir kalple ve yakarışla yapmaktır. Kabul edip etmemek Rabbimize kalmıştır.

Peygamberimizin borçlular için dua tavsiyesi

Peygamberimizin tavsiyeleri ile edilmiş bir dua hem Arapçası hemde Türkçesi

“Sana bir dua öğreteyim mi ki, onunla dua edersen dağ kadar borcun olsa Allah onu ödemeye muvaffak kılar. De ki ey Muâz:

Borçtan kurtulma duası Arapçası

Borçtan kurtulma duası Türkçe

Türkçe Okunuşu: Allahümme Malikel’mülki tu’til’mülke men teşau ve tenziul’mülke mimmen teşaü ve tüizzü men teşaü ve tüzilu men teşau bi’yedikel’hayru, inneke ala külli şey’in kadir. Rahmened’dünya vel’ahireti tugdiha men teşau ve’temneuhe men teşeu irhamnî rahmeten tuğninî biha an rahmeti men sivak.

Borçlardan kurtulma duasının Türkçe anlamı

Türkçe Anlamı: “Ey mülkün mâliki olan Allahım! Sen mülkü dilediğine verirsin, mülkü dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini azîz kılarsın, dilediğini zelîl kılarsın. Hayır senin elindedir. Muhakkak sen her şeye kadirsin.” (Al-i İmran sûresi, 26)

“Ey dünyâ ve âhiretin Rahmanı! Sen onları dilediğine verirsin, dilediğine vermezsin. Beni, senden başkasının acımasından müstağnî kılacak bir rahmet ile bana rahmet eyle.” (Heysemî, X, 186)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir