Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Borç vermeyi unutan Müslümanın faizle imtihanı

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Borç vermeyi unutan Müslümanın faizle imtihanı
Borç vermeyi unutan Müslümanın faizle imtihanı

Bütün insanlığı pençesine alan ve dünyayı istediği gibi oynatan bir silah haline gelmiş. Faiz aslında bizlere İslamiyet geldiği günden beri yaklaşmayın yanarsınız demişti. Bizler bu uyarıyı unuttuk ve nitekim faizim o yakan ellerinin arasında yerimizi aldık.

Peki Müslümanın faizle ne işi olabilir veya faize nasıl bulaştı?

Faiz öncesinde Müslümanlarda borç verme söz konusuydu, Borçla birlikte kişi hem yardımcı olmuş oluyor hemde İslamiyetin istediği gibi bir pay ortaya çıkıyordu. Kapitalist düşüncenin en büyük düşmanı nitekim borç alma ve vermedir. Hakim olabilmesi için yardım, iyilik adı altında verilen paraların bir an önce yanlış olduğunu verilenin bir karşılığının olduğunu ve en önemlisi dini değerlerden uzaklaştırılarak istediği planı oynatmaya çalışmasıyla olmuştur.

Müslüman ise dini değerlerine olan bağlılığını cahil kalarak kapitalist düşüncenin hizmetine sundu. Tabi işin için de oynanmış oyunun tutması ve Müslümanların kandırılması vardır. Artık faiz öyle bir hal almış durumda ki normaldir, Sistem bunu gerektiriyor gibi sonuca bağlı mazeretlerin altına sığınır olduk. Oysa ki Müslüman sonuçla değil nasıl olduğuyla ilgilenip yanlışını görmesi gerekirken düştüğü tuzaktan kurtulmak yerine daha da çırpınarak batmanın yolunu seçiyor.

Borç verme ile gelen özellikle oldukça ileri düzey ve insanlık boyutunun en yüksek mertebesini oluşturmaktadır. Nitekim Allah haram kıldığına haram, Helal kıldığına Helal demektir. Haramlara yeni bir yol bulup Helal yapma arayışı tamamen batmış lığımızın bir ürünüdür.

Neden Faizi meşru kıldık?

Dini değerlerimize olan uzaklığımız ister istemez dayatmaların olduğu oyunlara bizleri piyon etmektedir. Dünya düzeni kapitalist bir gereklilik getirdiğinden dolayı başımızı kaldıracak ve sorgulayacak zamanı bulamayışımızdan dolayıdır. Bizlerde bulaştığımız bu virüsün ne kadar nüfuslu olduğunu görebilmemiz için tekrar dini değerlerimize sarılıp gerçek anlamda Müslüman gibi yaşamayla görebiliriz.

Bizden sonra gelecek olan nesil bile bizlerin ön gördüğü korkular, kölelik gibi kavramlara yaşamaya ve hayatlarını kurmaya mecbur kalacaklar.

Allah Ayeti kerimesinde faizle ilgili olarak kullarını tehdit ediyor. Bunu unutmayın Allah faiz konusunda tehdit ediyor. Bunu dikkate alarak hareket etmek bizler için en önemlisidir. Silkinmenin zamanı geldi.

Borç vermeyi unutan Müslümanın faizle imtihanı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2017 hac kurası ne zaman çekilecek? Kurbanla ilgili Kuran-ı Kerimde geçen bütün ayetler Hz. Muhammed’in ırkçılığa bakışı ve Sözleri Namaz nedir,Namazın tarihçesi ve Namazla ile ilgili her şey? Sünnet namazlarının kazası olur mu? Mübarek aylarda nasıl ibadet edilir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır