Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Azrail nasıldır, Ölüm anında insanlara nasıl görünür, Hz. Azrail hakkında merak ettikleriniz?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Azrail nasıldır, Ölüm anında insanlara nasıl görünür, Hz. Azrail hakkında merak ettikleriniz?
Azrail nasıldır, Ölüm anında insanlara nasıl görünür, Hz. Azrail hakkında merak ettikleriniz?

Meleklerin en büyüğü olarak bildiğimiz Hz. Azrail ile ilgili bir çok sorunun yanıtını vermeye çalışacağız. Hadis kaynaklarına dayanarak Azrail hakkında merak ettiğiniz bir kaç sorunun yanıtını alıntı bilgilerle aktarmaya çalışalım. Azrail kimdir, Azrail nasıl ruhları alıyor?

Azrail ölüm anında insanlara yaklaşırken Müslümanlara ve kafirlere nasıl görünecek ve bununla ilgili bir açıklama mevcut mu?

Öncelikle sizlere Hz. Azrail’in ruhu almaya geldiğinde nasıl ruhu aldığını izah eden en güzel sözü paylaşalım.

Hz. Azrail Ruhu nasıl alıyor?

“İyilerin ruhu hamurdan kıl çekmek gibi, kötülerin ruhu ise diken ağacından tülbent çekmek gibi çekilir.”

Kötülerin ruhu çekilirken yaşayacakları acı nasıl tarif ediliyor?

Birinci olayda ruh yara almaz. İkinci olayda ise, yara alır ve delik deşik olmuş bir hale gelir. Aldığı bu yaralar kabir hayatı boyunca da ona azap çektirirler. Ruhu çekilmekte olan bir adam duyduğu acıyı şöyle tarif etmiştir:

“Gökler üstüme çökmüştür. Vücudum iğne deliğinden geçiyor gibidir.”

Ruhun çekilme olayında bu kadar çok acı tarifini bilip de halen ısrarcı olmak ne kadar kötü bir durumdur.

“Ruhun çekilmesi olayında, sanki her tarafı dikenli bir çubuk hastanın ağzından içine sokulur ve dikenli dallar onun damarlarına yayılırlar. Daha sonra da kuvvetli bir adam bu çubuğu çekip çıkarır.”

Hz. Ka’b şöyle demiştir:

Ölüm meleği Hz. Azrail nasıl görünüyor?

Ruhun çekilmesi sırasında ölüm meleği de görülür. Bu melek, ölenin itikat ve amellerine göre değişik surette gelir. Mesela elektrik bir olduğu halde lambada ışık olarak görünür, elektrikli sobada ateş olarak görünür, buzdolabında soğuk olarak tezahür eder. Öylede Hz. Azrail (as) ruhun mahiyetine göre belirir. Tıpkı elektriğin girdiği alette değişik tezahür etmesi gibi. Eğer kişi Müslüman olarak yaşamışsa Azrail (as) ona ışık gibi görünür; yani nurani olarak görünür. Eğer kafir veya günahkar olarak yaşamışsa, derecesine göre ateş gibi veya buz gibi o kişinin ruhunu alır. Yani insanın fıtratı nasıl ise Azrail (as) ona o şekilde gözükecektir.

Hz. İbrahim’in Azrail’i kötü ruhları aldığı suretle görmek istemesi

Rivayete göre İbrahim (as), ölüm meleğine; “Bana kötü insanların ruhunu aldığın surette görün.” dedi. Melek: “Sen bu sureti görmeye dayanamazsın.” dedi ise de İbrahim (as) ısrar ederek: “Dayanırım.” dedi. Azrail (as) ; “Yönünü dön.” buyurdu. İbrahim (as) döndü ve Azrail (as)’i görünce, onu kapkara, saçı sakalı karışmış, pis pis kokar, siyah elbiseli, ağız ve burun deliklerinden ateş ve dumanlar fışkırır vaziyette gördü. Buna dayanamayarak düşüp bayıldı. Ayılınca Azrail (as)’i eski suretinde gördü ve ona: “Bir günahkara, senin suratını görmek yeter. Başka bir azap ile karşılaşmasa da senin o suratın azap bakımından onun için yeterlidir.” dedi. İbrahim (as) bu sefer: “Bana iyilerin ruhlarını aldığın surette görün.” dedi ve meleği güzel bir surette görünce de: “İyiler için mükafat olarak seni bu surette görmeleri yeterlidir.” demiştir.

Azrail İyilere ve kötülere nasıl görünecek?

İşte asilerin karşılaşacağı ve itaat edenlerin kurtuldukları zorluklar bunlardır. Allah-u Zülcelal’e itaat edenler Azrail (a.a.)’i en güzel surette görürler. Amel defterlerinin kapatıldığı son anda, ölenin amelini yazan iki melek de ona görünürler. Ölen iyi kimse ise melekler ona: “Allah-u Zülcelal seni hayırla mükafatlandırsın. Sen bizi salih ameller yazmakla meşgul ve mutlu ettin.” derler. O kötü kimse ise, melekler ona: “Allah-u Zülcelal seni şerle cezalandırsın. Sen bizi kötü şeyler ve günahlar yazmakla meşgul ve mutsuz ettin.” derler.

“Biriniz ni’met ve azap göreceğini öğrenmedikçe ve cennet ya da cehennemdeki yerini seyretmedikçe ölmez.” (İbn Ebi’d-Dünya)

Peygamber Efendimiz buyurmuştur;

“O kimseler ki, melekler onların ruhunu rahat ve hoş bir şekilde alırlar.” (Nahl, 16/32)

Ayeti kerime Nahl 16/32

Azrail nasıldır, Ölüm anında insanlara nasıl görünür, Hz. Azrail hakkında merak ettikleriniz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Yapışık ikizleri görüp de şükretmemek olur mu? İslam’da Neş’e ve Safa Nijerya’da hergün 2 bin çocuk ölüyor Kuranda imanla ilgili ayetler – Kuranda geçen iman ayetleri ABD Başkanına karşı durmanın adı: ABD karışımı İslam Hz. Muhammed’in Hoşgörü Özelliği ( Hadislerle anlatım )

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır